Regulamin Samorządu Szkolnego

I. Skład samorządu uczniowskiego:

W szkole działa Samorząd Uczniowski będący reprezentantem wszystkich uczniów.

Poczet flagowy  tworzą uczniowie najstarszej klasy.

II. Tryb wyboru samorządu:

Zarząd Samorządu wybierany jest przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym w m-cu wrześniu każdego roku

Samorząd zapoznaje ogół Społeczności Szkolnej z terminem wyborów

Lista kandydatów z kl. IV-VIII powinna być podana do wiadomości ogółu uczniów (wywieszane w miejscu dostępnym ogółowi)

-W trakcie trwania kampanii wyborczej kandydaci mogą przedstawić swój program

- Kolejność przedstawiania się kandydatów powinna być losowana i koordynowana przez Zarząd i n-li opiekunów

- Dla przeprowadzenia wyborów Zarząd na zebraniu Rady Przedstawicieli SU powołuje Komisje wybiorą z klas V- VIII w liczbie od 2 do 4 osób

- Komisja wyborcza przygotowuje listy wyborcze i czuwa nad poprawnym przebiegiem wyborów

- W ciągu trzech dni od daty wyborów Komisja ogłasza wyniki wyborów i rozwiązuje się

W wyborach do Zarządu SU biorą udział reprezentanci klas (po 1-3 uczniów z każdej klasy wytypowanych przez zespół klasowy). Na kartach do głosowania są umieszczone nazwiska wszystkich nauczycieli na stanowisko opiekuna SU, którzy maja ponad 9 godz. lekcyjnych w starszych klasach.

Na liście wyborczej uczniowie podkreślają/ zaznaczają 3 nazwiska uczniów w sposób powszechny i tajny oraz jedno nazwisko nauczyciela – opiekuna na dany rok szkolny.

Ukonstytuowanie Zarządu i opiekunów odbywa się wg liczby zdobytych głosów. Kadencja Zarządu i opiekuna trwa 1 rok szkolny do następnych wyborów.

Zarząd stanowią:

- przewodniczący

- zastępcy

- sekretarz
Zarząd wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego opracowuje roczny plan pracy Samorządu. Plan ten zatwierdza Rada Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i Dyrektor. Plan pracy SU oraz Regulamin SU Samorząd Uczniowski przedstawia Dyrektorowi szkoły do zatwierdzenia w terminie do połowy października danego roku szkolnego.
Członka rady uczniowskiej można odwołać, jeżeli narusza regulamin samorządu uczniowskiego, statut szkoły lub nie bierze udziału w pracach rady uczniowskiej. Na miejsce odwołanego członka rady uczniowskiej powołuje się ucznia, który w wyborach uzyskał kolejno największą ilość głosów lub osobę zgłoszoną i zaakceptowaną przez radę. Członek rady uczniowskiej może sam zrezygnować z działalności w radzie uczniowskiej. Powołuje się nowego członka.

III. Kompetencje Samorządu Uczniowskiego

Samorząd może przedstawiać Radzie Pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły, w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw uczniów, takich jak:

1)         prawo do zapoznawania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami;

2)         prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu;

3)         prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań;

4)         prawo redagowania i wydawania gazety szkolnej;

5)         prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z Dyrektorem;

6)         prawo wyboru nauczyciela/nauczycieli pełniącego/ych rolę opiekuna/opiekunów samorządu;

Samorząd ma prawo składać zapytania w sprawie szkolnej każdemu organowi szkoły.

Podmiot, do którego samorząd skierował zapytanie lub wniosek, winien ustosunkować się do treści zapytania lub wniosku w ciągu najpóźniej 14 dni. Sprawy pilne wymagają odpowiedzi niezwłocznej.
Samorząd ma prawo opiniować, na wniosek dyrektora szkoły - pracę nauczycieli szkoły, dla których dyrektor dokonuje oceny ich pracy zawodowej..

Uczniowie mają prawo odwołać organy Samorządu na wniosek podpisany przez 20% uczniów szkoły.
Samorząd Uczniowski może gromadzić fundusze na działalność samorządu, którymi dysponuje zarząd SU i opiekun. Na fundusze SU mogą składać się dochody z:

· biletów wstępu na dyskoteki szkolne,

· loterii fantowych, dobrowolnych darowizn,

· kiermaszy szkolnych organizowanych przez SU.

Fundusze mogą przeznaczane być na:

· zakup materiałów niezbędnych do prowadzenia działalności SU,

· nagród za konkursy organizowane w trakcie roku szkolnego przez SU,

· jedzenie i sprzęt na dyskotekę