Nawigacja

Renata Łuksza

Ważne informacje dla kl.0

Witam rodziców i dzieci grupy zerowej. Ze względu na przerwę w zajęciach szkolnych , chciałabym zarekomendować Państwu sposób spędzania czasu ze swoim dzieckiem, tak aby okres wolny od zajć dydaktycznych nie był czasem straconym. Dziecko w wieku przedszkolnym ma ogromną potrzebę poznawania świata, z tego względu chciałabym polecić wszelkiego rodzaju gry i zabawy stolikowe rozwijające pamięć i uwagę dziecka np.memory, dopasuj elementy, skojarzenia, przeciwieństwa itp. Jest to doskonały czas na utrwalenie poznanych cyfr i liter, a także czytanie dziecku bajek, które ma przebiegać we wzajemnej współpracy - rodzic czyta, a dziecko opowiada, bądź odpowiada na zadane pytania, dopowiada treść opowiadania, czy bajki. Jest to doskonały wstęp do dalszych zabaw np. plastycznych, ( rysowanie scen, malowanie farbami, lepienie z plasteliny, czy ciastoliny, wycinanie postaci do teatrzyku itd.) Jest to również znakomity czas, by zaspokoić naturalną potrzebę ruchu dziecka - wspólne wyjścia na spacer, zabawy na świeżym powietrzu i przede wszystkim rozmowy, co jest ogromną drogą do sukcesu nie tylko dydaktycznego, ale także wychowawczego. Wszystkim życzę dużo optymizmu i jeszcze więcej uśmiechu. W przypadku pojawiających się pytań, proszę o kontakt mailowy, postaram się pomóc i odpowiedzieć na nurtujące pytania. 

 

 

 

                                           Witam wszystkich rodziców i dzieci z klasy zerowej

Mam nadzieję, że zarówno dzieci jak i Państwo w spokoju przeżywacie ten trudny dla wszystkich czas. W trosce o to, by nasze dzieci nie nudziły się w domu, polecam Państwu kilka przykładów zabaw.

1. Zabawy tematyczne - dziecko naśladuje zaobserwowane u dorosłych lub starszego rodzeństwa czynności i zachowania. Do zabaw tematycznych nie są potrzebne specjalne rekwizyty, każdy przedmiot może być symbolem innego przedmiotu. Dziecko bawi sę w lekarza, policjanta, nauczyciela itd. Zabawy te są bardzo twórcze i rozwijające wyobraźnie.

2. Zabawy dydaktyczne - oparte na zdobytych wcześniej przez dziecko doświadczeniach. Rozwijają one myślenie dziecka, jego spostrzegawczość, uwagę, cierpliwość, umiejętność stosowania się do reguł i zasad oraz przezwyciężanie trudności i niepowodzeń np. zabawy polegające na odtworzeniu wzoru narysowanego bądź ułożonego przez osobę dorosłą, budowanie z klocków wg.wzoru, układanki obrazkowe np.puzzle, klocki obrazkowe, historyjki obrazkowe, mozaiki, gry typu bierki, pchełki, które ćwiczą u dziecka precyzję ruchów ręki i koordynację wzrokowo ruchową, zagadki - układane zarówno przez dorosłych jak i dzieci,  uczące dziecko wnioskowania i definiowania pojęć.

3. Zabawy plastyczno-  konstrukcyjne np.malowanie i rysowanie w ramach różnych tematów - wspomnienia ze szkoły, zabawy na podwórku, wiosna na łące, moja rodzina, moja wieś itd., wycinanie, lepienie - owoców , warzyw, zwierząt. Przy wykonywaniu zadań plastycznych warto odwołać się do wiadomości dzieci, ich doświadczeń, wspomnień. Można ten czas wykorzystać na różne prace użyteczne np. wykonywanie wraz z dzieckiem kanapek, robienie wiosennej sałatki, urządzenie w domu kącika przyrody, wspólne wykonywanie ozdób do domu, prezentów bliskim, co stanowi źródło uczenia się, myślenia i wypowiadania się

4.Zabawy ćwiczące spostrzegawczość ruchową, szybką orientację i zręczność - kometka, przechodzenie po "linie", różne rodzaje berka, Król Lul, zabawy z piłką.

 

Zachęcam też Państwa do bacznego śledzenia programów edukacyjnych na kanale TVP ABC.

Przykłady zabaw mogą również znalęźć Państwo na stronach internetowych jak. np. eduzabawy, czy Codemonkey, gra na programowanie, gdzie możecie uzyskać miesięczny bezpłatny okres próbny.

 

 

                                                    Informacja dla rodziców uczniów 6-letnich

Drodzy rodzice straszaków, pewnie nie spotkamy się tak szybko, jak pierwotnie zakładano, zatem z uwagi na przygotowanie naszych dzieci do nauki czytania, proponuje Państwu zbiór zabaw z głoskami, Dobrze byłoby, aby Państwo wydrukowali wzory drukowanych liter, które będą nam potrzebne w niektórych zabawach.

Przykłady zabaw :

Dzielenie wyrazów na sylaby i głoski - najpierw wyrazy krótkie ( 3 głoskowe), potem coraz dłuższe, ale o prostej budowie fonetycznej.

Porównywanie wyrazów o wspólnych sylabach np. ko-min ko-za,  li-pa  zu- pa, ma-li-na   do-li-na, bra-ma  ze -bra, la-to  ko-la-no.

Mówienie jak robot - przybliża to pojęcie sylaby np. Na-zy-wam się Zu- zia. Je-stem dzie- ckiem.Lu-bię lo-dy,

Zabawy z głoskami np. powiedz kot bez ostatniej głoski, powiedz sowa bez pierwszej głoski, jaki wyraz jest ukryty w słowie brak, utwórz nowy wyraz z pierwszych głosek wyrazów lalka, aparat, ser, (las), kot, ryba, ul, kot ( kruk) itp., dodaj do ryba pierwszą głoskę wyrazu kot (rybak), utwórz nowy wyraz zaczynający się głoską, którą kończy się wyraz mak ( np.kot ).

Do tych zabaw najlepiej zgromadzić obrazki, przedmioty, zabawki o nazwach krótkich, nadających się do przedstawionych wyżej ćwiczeń.

Układanie wyrazów z luźnych liter ( mata, lato, most, tama, kok, rama ).

Kształtując gotowość do nauki pisania zalecałabym zabawy z utrwaleniem kierunków - na wprost, w prawo, w lewo, Stosowałabym tu zabawy kombinacji ruchowych - skręty w prawą i lewą stronę, podskoki, skakania na jednej nodze, podrzucania woreczków w chodzie, ćwiczenia tułowia - dotknij uchem kolana, prawy łokieć lewe kolano, scyzoryk , kołyska. Wszelkie zabawy ze zmianą kierunków ruchu, zabawy słuchowe - skąd dochodzi glos? Co słyszysz?

Oczywiście namawiam państwa do stosowania wymienionych wcześniej przeze mnie zabaw usprawniających rękę lewą i prawą ( wycinanie, malowamie , lepienie, nawlekanie korali na sznurek ) . Można również próbować pisać, jak to robiliśmy w szkole, szlaczki w liniaturze. Powodzenia!

 

             Drodzy rodzice

Ze względu na to, że czas naszej nieobecności w szkole przedłuża się ( przynajmniej na razie) do okresu świąt Wielkanocnych, a Ministerstwo Edukacji Narodowej wymaga od nauczycieli realizacji podstawy programowej, będę codziennie publikowała krótkie scenariusze zajęć, które bardzo proszę, o samodzielne realizowanie z dziećmi w domu.

23.03.2020

Tematy zajęć:

Słuchanie opowiadania  Adama Bahdaja " Malowany ul".

Odkrywanie litery u : małej i wielkiej, drukowanej i pisanej.

 

Proszę przeczytać dziecku opowiadanie Adama Bahdaja " Malowany ul", a następnie wykonać polecenia.

Mała pszczółka Bze-Bze pierwsza obudziła się w ulu i pierwsza wyleciała na łąkę, żeby zebrać z kwiatków nektar. Leciała nad sadem i nad rzeką. Nagle zobaczyła łąkę całą w kwiatach. Na łące stał malarz, który w jednej ręce trzymał pędzel, a w drugiej farby. Pszczółka zauważyła, że malował on obraz na białym płótnie.Bze-Bze patrząc na malarza pomyślała - Co on tam maluje? Dlatego też zaczęła latać wkoło głowy malarza, na której w końcu usiadła. Potem spojrzała na płótno -Ale piękny obraz! Tu czerwone maki, tam niebieskie niebo, tu las, tam trawa, motyle i sarny.. .a wszystko w złotym świetle słońca.
Bze-Bze krzyknęła Ja również będę malować! Mam pomysł !!! Pomaluję cały ul !!! Zrobię niespodziankę wszystkim pszczołom.Pszczółka zabrała malarzowi trochę czerwonej farby i poleciała do ula.
Od tego dnia mała pszczółka Bze-Bze nie zbierała więcej nektaru. Całymi dniami przynosiła do ula kolorowe farby i malowała nimi szare ściany!...”
Była bardzo pracowita i wytrwała w swoim malowaniu.

A. Odpowiedz na pytania.

1. Jak nazywa się pszczółka z opowiadania?

a. Bzu-Bzu
b. Maja
c. Bze-Bze

2. Gdzie poleciała mała pszczółka?

a. na łąkę
b. do lasu
c. do sadu

3. Po co poleciała pszczółka?

a. po kwiatki
b. po miód
c. po nektar

4. Kogo zobaczyła pszczółka na łące?

a. murarza
b. malarza
c. marynarza

B. Proszę pokazać dziecku literkę u - małą i dużą, drukowaną i pisaną.Dzieci powinny powiedzieć z czym kojarzy im się ta litera. Następnie dokonujemy analizy wyrazu ul - dzieci 6-letnie odsłuchują z jakich głosek składa się ten wyraz, a następnie wskazują miejsce występowania samogłoski ( mówią jaka to jest samogłoska i na jakim jest miejscu) Dzieci 6- letnie wykonują ćwiczenia z literą U z zielonej książki, opracowują wraz z rodzicem tekst do czytania. Dzieci lepią literki u z plasteliny, mogą też je układać ze sznurka, tasiemk, piszą palcem po rozsypanej mące, czy kaszy.

Następnie można znów wykorzystać tekst, zadając pytania :

 

 



Co pomyślała Bze-Bze, gdy zobaczyła malarza?


Co powiedziała Bze-Bze, gdy spojrzała na płótno malarza?

 Co robił malarz na łące?

 Co zobaczyła pszczółka na obrazie malarza?

 Po co Bze-Bze zbierała farby?

 Pszczółka Bze-Bze pomalowała swój ul.
Jak myślisz, jak on teraz wygląda?
Narysuj ten ul.

 Opisz swój rysunek.
 

BARDZO WAŻNE ! ĆWICZENIA, KTÓRE BĘDĘ OPISYWAŁA PAŃSTWU KAŻDEGO DNIA NA SWOJEJ STRONIE, NIE MOGĄ BYĆ WYKONYWANE W JEDNYM CIĄGU, BY JE TYLKO ZALICZYĆ. MUSZĄ BYĆ ROZCIĄGNIĘTE W CZASIE, BO DZIECKO W WIEKU PRZEDSZKOLNYM MA JESZCZE DUŻĄ MĘCZLIWOŚĆ I SZYBKO SIĘ ZNIECHĘCA. PROSZĘ ZATEM ROBIĆ DŁUŻSZE PRZERWY, KTÓRE UCZEŃ POŚWIĘCA NA ZABAWĘ, BĄDŹ WYJŚCIE NA PODWÓRKO.
 

24.03.2020

1. Kto szybciej, kto powoli ? - porównanie tempa poruszania się wybranych zwierząt.

2. Cwiczenia gimnastyczne

Proszę przeczytać dzieciom opowiadanie Wiery Badalskiej " Kto prędko, kto powoli"

Wybrał się żółw na przechadzkę. Pełznie sobie powoli, powolutku, jak to żółw. Nudno mu iść samemu. Zaprosił na przechadzkę jeżą. Idą teraz obaj. Żółw sunie powoli, powolutku, a jeż prędko przebiera krótkimi nóżkami i niecierpliwi się :

- Prędzej, prędzej chodź! Pogania żółwia. Podreptał jeż na przód, a żółw został daleko. Sapie z wysiłku, ale nie może dogonić jeża, choćby naprawdę bardzo tego chciał. Smutno mu. Zmatrwiony pełznie dalej. Zobaczył na drodze myszkę.

- Chodź ze mną na spacer - prosi grzecznie. ale myszka prędko pobiegła dalej. Nawet nie obejrzała się na żółwia. Widzicie ją, jaka  ważna! Jak nie , to nie ! sam pójdę - obraził się żółw i powoli, powoluteńko poszedł dalej. Nie uszedł jednak i dziesięciu kroków , kiedy zobaczył przed sobą piękny zielony krzak jałowca. Dla żółwia wysoki jak największa góra. Przystanął żółw i zamyślił się. Z której to strony tę przeszkodę ominąć? Z prawej, czy z lewej? Aż tu zza krzaka wyskakuje zająć! Oooo! - Zdziwił się żółw. Ojej - przestraszył się zająć. I prędko jak tylko najprędzej skoczył w las. (Tymczasem żółw spotkał ślimaka).Ja chodzę powoli, ślimak chodzi powoli, możemy spacerować razem. No i poszli. Poszli sobie na spacer po mięciutkim i zielonym mchu. Slimak i żółw...powoli...powoli...powoli.

   Rozmowa na temat utworu.
- Gdzie wybrał się żółw?
- Kogo spotkał?
- Kto był szybszy żółw czy jeż?
- Kogo spotkał później?
- Kto był szybszy żółw czy myszka?
- Kogo później spotkał żółw?
- Kto był szybszy żółw czy zajączek?
- Kogo później spotkał żółw?
- Kto poruszał się prędzej: żółw czy ślimak?
- Z kim wybrał się żółw na spacer?

5. Zabawa pt. „Zwierzęta leśne”
- Podział nazw zwierząt lesnych na sylaby np. (żół-wik, za- jąc, my- szka, śli- mak).

6. Zabawa muzyczna do dowolnej piosenki dziecięcej
- Inscenizowanie piosenki ruchem

7. Rozmowa nawiązująca do opowiadania – dziecko wyciąga wnioski.
- Które ze zwierząt mogłoby być leśnym listonoszem?
- Dlaczego?
- Które zwierzę nie mogłoby być leśnym listonoszem?
- Dlaczego?


 Wykonanie ślimaka z plasteliny, ozdobienie go koralikami, cekinami.

 

2.Ćwiczenia gimnastyczne - dzieci naśladują ruchy różnych zwierząt : kaczka - chodzenie w przysiadzie i kiwanie się na boki, ryś -bieganie szybkimi susami, żółw - powoli, wiewiórka - skoki obonóż, niedźwiedź - powoli , majestatycznie, kotek - na czterech łapach itd. Na zakończenie zajęć należy dziecko wyciszyć i np. jeszcze raz odbyć z nim rozmowę nt określania tempa poruszania się zwierząt.

Ważne! Treści z języka angielskiego i religii będą podawane przez panią Renatę Majewską i panią Annę Cackowsą na stronie naszej szkoły w zakładkach tych nauczycieli.

 

24.03.2020

Kochani! Dzisiaj o 10. 00 rozpocznie się przedstawieni teatralne w BTL Białystok, można wejść na strone teatru lalek i online oglądać spektakl - warto skorzystać!

Moi Drodzy, zachęcam Was jednocześnie, byście odwiedzili kanał na you tube, Alicja Janosz dzieciom, gdzie wraz z uroczą Panią można nauczyć się wielu fajnych piosenek o bardzo ciekawych aranżacjach. Jednocześnie polecam też stronę ministerialną www.gov.pl zdalne lekcje. Kiedy się tam znajdziecie, proszę kliknąć na wychowanie przedszkolne. Znajdziecie tam szereg  pomysłów, które można wykorzystać w pracy i zabawie z dziećmismiley

 

25.03.2020

1. Zabawy przy piosence Marzec

2. Wykonanie sowy z pasków brązowego papieru

piosenka: MARZEC (muz. i sł.: L. Wiszniewski)  

1. Wybiegł zając z lasu , szukał oziminy,

Spotkał się ze sroczką: Jakie masz nowiny.

Ref: Przyszedł dzisiaj marzec, w białych chmurek tłumie,

        Chce pogodą rządzić, lecz rządzić nie umie.

2. Pomaga mu zima i wiosenka młoda,

Rano deszcz ze śniegiem , w południe pogoda.

Ref: Nocą szczypie mrozik, że trudno wytrzymać ,

         Sama teraz nie wiem , wiosna to czy zima.   

Na początku rodzice muszą przeczytać dzieciom piosenkę, ze względów oczywistych , na razie musi ona zostać tylko na etapie słów, mam nadzieję, że melodie opanujemy, gdy znów spotkamy się w szkole.Rozmawiamy z dziećmi na temat piosenki np. kto wystąpił w piosence ? Z jaką porą roku kojarzy Ci się piosenka? Jakie są oznaki wiosny? Jak nazywa się miesiąc, który wystąpił w piosence?), a następnie uczymy  piosenki metodą powtarzania wersów. Gdy już pierwsza zwrotka zostanie opanowana, próbujemy uczyć dalszej części. Dzieci mogą oczywiście próbować wymyślić własną melodię do piosenki, zachęcam również do tego rodziców. Przerywnikiem w nauce może być zabawa " Gdzie ukrył się zając?". Do tej zabawy dobrze byłoby mieć maskotkę zająca, ale też dobra będzie jakakolwiek inna maskotka. Do zabawy potrzebne jest też krzesło. Maskotkę kładziemy na krześle, pod krzesłem, obok krzesła, za krzesłem, przed krzesłem i za każdym razem zadajemy dziecku pytanie Gdzie ukrył się zając ? Rozwijamy podczas tej zabawy orientacje przestrzenną i spostrzegawczość, a także utrwalamy wyrażenia nad, pod, obok, z lewj strony, z prawej strony......Teraz znów możemy wrócić do piosenki, sprawdzić, jak dziecko nauczyło się pierwszej zwrotki i przejść do refrenu. Następnym przerywnikem w nauce piosenki ( oczywiście piosenkę utrwalamy przez cały tydzień, a nie tylko dziś!) jest namalowanie farbami rysunku ilustrującego piosenkę. Możecie oczywiście odrobinkę pomóc dziecku, ale tak naprawdę powinna to być jego praca samodzielna, rozwijająca jego wyobraźnię. Kochani po tej pracy, radziłabym zjęść kanapkę, albo wyjść na podwórko. a po powrocie oczywiście znów sprawdzamy , jak dziecko zapamiętało tekst. Na podsumowanie zajęć pytamy dziecko, jaki ptak wystąpił w piosence ( sroka). A czy znasz inne ptaki ? A jak nazywa się ptak, który śpi w ciągu dnia, a zaczyna polować nocą ? ( sowa) . Proponujemy dziecku wspólne wykonanie sowy np.osoba dorosła wykonuje prosty rysunek sowy ( naprawdę bardzo schematyczny), a dziecko ozdabia go, naklejając brązowe paski papieru np.wycinanki, ale jak nie mamy pod ręką wycinanki, to może być każdy inny sposób np. naklejanie pokolorowanych na brązowo przez dziecko kartek, które następnie wydzieramy i przyklejamy na rysunku, kawałków wstążeczki, materiału, czy włóczki, wyobraźnia na pewno zadziała.

Układanie z koralików, klocków, patyczków, pojazdów, drzew, kwiatów, figur.

Kochani Rodzice piszcie proszę do mnie, jak sobie z tym wszystkim radzicie, przysyłajcie mi również zdjęcia z waszej wspólnej aktywności, na maila, bądź telefon, będę wdzięczna za wszystkie uwagi. Do jutrasmiley        

 

26.03.2020

1. Zwierzęta z pól i lasów   

2. Gdzie jest powietrze?

Proszę przeczytać dzieciom zagadki

Jest brunatny, bardzo duży,
nos ma czarny, futra w bród,
zaś ze wszystkich smakołyków
on najbardziej lubi miód. (niedźwiedź)

On jest dziki, on jest zły
On ma bardzo ostre kły.
Gdy go ktoś w lesie spotyka, to na drzewo szybko zmyka. (dzik)

Podobno jest chytry, do kurników się wkrada
Codziennie rude futerko zakłada.
Ma pociągły pyszczek i puszysty ogonek
Podobny do pieska, lecz w lesie ma swój domek. (lis)


Jest zgrabna i płochliwa
W lesie je trawkę, liście zrywa.
Jest zwinna jak panna.
Kto to taki? To jest ...(sarna)

Mądre oczy, duża głowa
w nocy łowi w dzień się chowa.
Zgadniesz po tych paru słowach,
że ten ptak to …  (sowa)

Z drzewa na drzewo bez kłopotu skaczę
Zbieram orzeszki , kiedy je zobaczę
Jestem dumna z kity, co ją rudą noszę
Jak ja się nazywam? Odgadnijcie proszę. (wiewiórka)

Ma króciutkie nóżki,
i maleńki ryjek,
chociaż igły nosi,
nigdy nic nie szyje. (jeż)

O czym dziś będziemy rozmawiać ?

Gdzie mieszkają zwierzęta ? ( w lesie)

A gdzie jeszcze mogą mieszkać zwierzęta? ( na polu, łące)

Dzielimy nazwy zwierząt wymienionych w zagadkach na sylaby, następnie dzieci mówią, jaką głoskę słyszą na początku nazwy każdego zwierzęcia. Z liter, które Państwo przygotowaliście ( litery alfabetu) proszę spróbować - zwłaszcza 6- latki, ułożyć wyrazy lis, osa, kot, pies, sarna, sowa, sroka.Na koniec rysujecie Państwo dzieciom dużą sylwetkę jeża. Dzieci przykładają do kartki swoją rączkę , obrysowują ją drugą ręką, kolorują, a następnie wycinają.  Kolorowe rączki ( trzeba ich przygotować kilka)przyklejają na sylwetę jeża, tworząc w ten sposób jego kolce. 

 

.

 

2. Zadajemy dzieciom pytanie, co to jest powietrze - próby określania przez dzieci cech powietrza: kolor, zapach, smak.

 Zabawa w ,,Zatkany nos” po zabawie dzieci odpowiadają na pytanie, czy możemy żyć bez powietrza.

 Ćwiczenia oddechowe – dmuchanie baonów lub lekkich piórek. 

 Gdzie jeszcze jest powietrze: zabawy badawcze:

- zanurzanie zakręconej plastikowej butelki w wodzie

- dmuchanie przez rurkę do miski z wodą – bąbelk

- robienie baniek mydlanych

- nakrywanie palącej się świeczki szklanym naczyniem – wysnuwanie wniosków dotyczących właściwości powietrza

 Zabawa ruchowa ,,Złap powietrze: - podczas śpiewania piosenki, dzieci próbują złapać do woreczków foliowych jak najwięcej powietrza. 

 Czy możemy malować powietrzem? – wykonanie pracy plastycznej przez zabawy plamą. Dzieci tworzą obraz , rozdmuchują przez rurkę naniesione na kartkę różne kolory farby plakatowej.

Oglądanie obrazów, nadawanie im tytułów.  

 

27.03.2020

1. Pożyteczne zwierzęta

2.Spacer w celu obserwacji przyrody

 

Rozwiązanie zagadki słuchowej „Gdzie jesteśmy?” Dzieci zamykają oczy i starają się powiedzieć, jakie odgłosy dobiegają z otoczenia,  następnie starają się odpowiedzieć, jakie dźwięki słyszymy będąc na łące i w lesie.

 
 Wysłuchanie wiersza pt „Łąka” I. Salach

Łąka tylu ma mieszkańców
Zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek, a tam pszczółka,
Tutaj kwiatek-O! Różowy!

Z kopca wyszedł krecik mały
Obok niego idzie mrówka
Na rumianku w krasnej sukni
Przycupnęła Boża Krówka.

Nad tą łąką kolorową
Bal wydały dziś motyle,
Zapraszają wszystkie dzieci
Więc zatańczmy z nimi chwilę.

Rozmowa na temat treści wiersza, mieszkańców łąki, wyjaśnienie trudnych słów z wiersza (Boża Krówka, krasna suknia).

– O czym był wiersz? Jakie zwierzęta wystąpiły w wierszu? Kto zamieszkuje łąkę?;

 Rozmowa z dzieckiem nt. „Jakie znasz owady?” Komu potrzebne są owady (np. pszczoły,osy motyle, trzmiele – zapylanie kwiatów, rozmnażanie roślin; biedronki – zjadają mszyce, szkodniki roślin; mrówki – budując mrowiska przenoszą nasiona różnych roślin). Skąd możemy czerpać informacje o owadach?


Rodzic wraz z dzieckiem próbuje narysować motyla ( 2 pary skrzydeł, 3 pary odnóży,czułki, ciało składa się z głowy, tułowia i odwłoku).Dziecko koloruje motyla kredkami ( najlepiej świecowymi lub pastelami), wycina go.


 Zabawa ruchowa „Taniec motyli” - dziecko zakłada kolorową chustę, rodzic zawiązuje ją pod szyją, dziecko udając motyla tańczy do ulubionej muzyki.


 Zabawa rozwijająca orientację przestrzenną „Gdzie jest motyl?” Rodzic umieszcza wyciętego przez dziecko motyla – przed sobą, za sobą, nad głową, na stopie , pod kolanem, z lewej strony, po prawej stronie - dziecko określa, gdzie jest motyl.


Zabawa “Prawda czy fałsz”. Rodzic mówi zdania o łące a dziecko określa ich logiczność:

– Na łące rośnie trawa, a w niej są biedronki, koniki polne, motyle.
– Motyle zbierają nektar z kwiatów
– Pszczoły budują kopce
– Od pszczół mamy miód

 Zabawa ruchowa „Kto mieszka na łące?”
Dziecko porusza się w następujący sposób: maszeruje mrówka, fruwa motyl, bzyczy pszczoła.

 Przygotowanie do spaceru – obserwacja przyrody w środowisku naturalnym
 

Po powrocie należy przeprowadzić rozmowę nt. obserwacji dokonanych na podwórku, fajnie byłoby przygotować wspólnie zdrowy napój miodowy( woda, miód, cytryna)

Zabawy konstrukcyjne.

 

30.03.2020

Dzień dobrysmiley Zaczynamy kolejny tydzień naszej wspólnej pracy

1.Słuchanie wiersza Marzec - rozwijanie mowy

2. Odkrywanie litery c ; małej i wielkiej, drukowanej i pisanej

 

1.Wprowadzenie do tematu zajęć.

Jaką mamy teraz porę roku?

Kiedy zaczyna się wiosna?

Jak nazywają się pozostałe pory roku?

Jaki mamy teraz miesiąc? Spróbuj wymienić nazwy pozostałych miesięcy

Zagadki:

Widzisz je we dnie, nie widzisz w nocy.

Zimą grzeje słabo, latem z całej mocy.

SŁOŃCE

Jaka to pierzynka biała, nie z pierza, ale z wody powstała?

Płynie po niebie, znasz ją i wiesz, że gdy jest ciemna,

Będzie z niej padał deszcz.

CHMURA

Gdy spadnie po raz pierwszy, świat robi się bielszy.

Wyciągamy narty, sanki, dzieci lepić chcą bałwanki.

ŚNIEG

Kropelki wody na głowy padają.

Wszyscy przed nimi pod dach uciekają.

DESZCZ

Jasny zygzak na ciemnym niebie,

Może podczas burzy przestraszyć i ciebie!

PIORUN, BŁYSKAWICA

Szumi, gwiżdże, czasem gna. Skąd i dokąd? Kto go zna?

Dmucha, szarpie, czasem rwie. Po co? Za co? Kto go wie?

WIATR

Słuchanie wiersza „MARZEC

Marzec ma ogromny garniec.

Mieszka w nim przez całe noce,

Wieje w garncu nieustannie

Syczy coś i bulgocze.

- Powiedź, Marcu,

Co masz w garncu?

- Mam składniki różnorodne:

Wiatry ciepłe, wiatry chłodne,

Chmury, słońce, śnieg i wodę- z nich przyrządzam Wam pogodę.

Rozmowa na temat wiersza:

Do kogo porównany był marzec w wierszu?

Jakie składniki zawierała potrawa w garncu, którą gotował marzec?

Jaką potrawę ugotował?

Jakie zmiany zachodzą w pogodzie wczesną wiosną?

Zabawa ruchowa według KLANZY ( dzieci dobrze znają ten pląs z zerówki)

„Pada, pada, pada deszcz

Wieje, wieje wiatr

Pada, pada, pada deszcz

Wieje, wieje wiatr

Błyskawica! Grzmoty!

Błyskawica! Grzmoty!

A świat cały do nas śmieje się

 Zabawa w formie „prawda czy fałsz” na temat pór roku, dzieci podnoszą w górę

rękę, jeżeli informacja jest prawdziwa.

21 marca rozpoczyna się wiosna

Na wiosnę przylatują bociany z ciepłych krajów

Zimą jeździmy na wakacje

Zimą lepimy bałwana

Przebiśnieg i krokus to pierwsze wiosenne kwiaty

Gotujemy zupę marcową - dzieci na kartce rysują duży garnek, a w nim symbole marcowej pogody - śnieg, deszcz, wiatr, słońce, chmury.

 

Podczas drugiej części naszych zajęć dobrze gdybyście mieli Państwo cebulę, pokazali ją dziecku i zapytali, co można z taką cebulą zrobić wiosną ( zachęcam do założenia zielonego ogródka w doniczce, w czym oczywiście uczestniczą dzieci) i co z takiej cebuli wyrośnie. Teraz analizujemy wyraz cebula - dzielimy na sylaby i głoski, a dzieci mówią, gdzie są w tym wyrazie samogłoski. Następnie rodzice 6- latków opracowują z dziećmi strony z literą c w zielonej książce, a 5- latki mogą narysować rysunek wyobrażonego przez siebie Cudaczka - im dziwniejszy rysunek, tym lepiej. Powodzenia !

Nadal zachęcam Państwa do korzystania z kanału telewizji ABC, a także srtony ministerialnej www.gov.pl/zdalnelekcje

 

31.03.

1.Kule i koło - ćwiczenia i zabawy

2.Ćwiczenia gimnastyczne

 

Rodzice wraz z dziećmi przygotowują  figury geometryczne np. dorosły je rysuje, dziecko koloruje i wycina ( np.2 koła, 1 kwadrat, 1 trójkąt, 2 duże prostokąty, 2 małe prostokąty).
Zachęcenie dzieci do ułożenia z nich różnych kompozycji( w trakcie układania rodzic prowadzi  rozmowy- co ułożyłeś, jakich figur użyłeś itp.).
.Zabawa ruchowa.
Rodzic pokazuje kwadrat -  dziecko np. klaszcze w dłonie, koło - podskakuje( podobnie z innymi figurami).
 Rozmowa z dziećmi nt. cebuli
-Jaka jest cebula?
-Jaki ma kształt?
Pokaz  cebuli. Cebula ma kształt kuli. Kula jest to taka figura, która toczy się jednakowo we wszystkie strony. A czy piłka jest  kulą czy nie? Jaki znasz jeszcze przykłady kuli : jabłko, koralik, piłka. Rodzic zachęca dziecko do wskazania różnic między kołem a kulą.( koło jest płaskie, a kula jest wypukła).
Ćwiczenia gimnastyczne polegają w dniu dzisiejszym na wspolnej zabawie dziecka i rodzica z piłką, czyli z kulą - odbijanie, wzajemne rzucanie, próby kozłowania, toczenie itd.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                      

                                                

     

        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 
 

             

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Złotorii-dyrektor Monika Prejzner
    Złotoria 159 A

    16-070 Choroszcz

    woj. podlaskie
  • +48 665956218

Galeria zdjęć