Renata Łuksza

Od kilku lat w naszej szkole przeprowadzana jest ogólnopolska akcja pt. Cała Polska Czyta Dzieciom.

W ramach tej  akcji nauczyciele naszej szkoły, przy współpracy uczniów oraz środowiska lokalnego, starają się propagować dobre czytelnictwo.

W ostatnich latach książka została zastąpiona innymi formami przekazu takimi jak telewizor, czy komputer. Nasze dzieci godzinami przesiadują przed telewizorem oglądając krwawe bajki o wampirach , "zombiakach" i innych szkaradziejstwach, które wzmagają przemoc i agresje. Wiele czasu nasze pociechy spędzają również przed ekranem komputera, bynajmnij nie dlatego, aby nabywać wiedzy edukacyjnej, ale aby grać w bezsensowne gry, które znów uczą przemocy, a w najlepszym przypadku powodują u młodocianych rozdrażnienie i alienacje. Przyznajmy się również, że nam dorosłym jest to na rękę. Dziecko jest zajęte, a my mamy w końcu wolny czas, by przygotować kolację, naprawić konieczne usterki w domu, posprzątać, czy może po prostu poleniuchować. Ilu z nas czytało bajki na dobranoc swoim pociechom? Ilu robi to w chwili obecnej? Czy to naprawde bezsensowne i niepotrzebne? Może to jedynie szkoła powinna zająć się czytelnictwem naszego dziecka? Nic bardziej błednego. Czytanie bajek dziecku już od najwcześniejszych lat rozwija jego kreatywność i pomysłowość, rodzi potrzebe poszukiwania i zastanawiania się, co zrobiłbym w takiej sytuacji, jak rozwiązałbym dany problem. Uczy dzieci współczucia, wrażliwości i potęguje uczucia piękna i radości. Czy to mało? Wystarczy 10 - 15 minut takiego czytania, czy opowiadania bajek, by zaowocowało to  stworzeniem człowieka o pięknej osobowości.Chcemy aby nasze dziecko było jedyne i niepowtarzalne w swoim rodzaju, by przynosiło nam radość, umiało zachowywać się kulturalnie, było dobrym człowiekiem. Dlaczego więc nie dajemy mu wzorców takiego zachowania? Nie wskazujemy dobrej drogi wybierając wartościową książkę? Stare przyslowie mówi - " Czym skorupka nasiąkła za młodu... " i jest to stara i mądra prawda. Pozwólmy naszym dzieciom zakochać się w książce, a na pewno będzie to miłość owocna i odwzajemniona.