"Bajki moje i moich rodziców"-projekt czytelniczy

„Bajki moje i moich rodziców”

Uczniowie kl. I  zakończyli realizację projektu czytelniczego pt.: „Bajki moje i moich rodziców”.  Cele projektu było  kształtowanie zainteresowań czytelniczych, pokazanie sposobu na spędzanie wolnego czasu wspólnie z rodzicami, zapoznanie z literaturą dziecięcą. Uczniowie kl. I z dużym zaangażowaniem wykonywali każde z powierzonych im zadań.

Projekt obejmował kilka obszarów.

1. Wspólne czytanie książek z nauczycielem.
  2. Czytanie i opowiadanie  bajek wspólnie z rodzicmi w domu.
  3. Prezentowanie książek i ich autorów.
  4. Wykonanie ilustracji   wspólnie z rodzicami.
  5. Wystawa prac dzieci.. Improwizacje na temat wybranej bajki.
  6. Prezentacja teatralnych umiejętności młodszym dzieciom.

Efekty po realizacji projektu:

1. Rodzice wraz ze swoimi dziećmi spędzili wspólnie czas.
  2. Dzieci zdobyły wiedzę na temat ulubionych bajek swoich rodziców. Poprzez wspólne rozmowy i opowiadania   z rodzicami dzieci wzbogaciły słownictwo, rozwinęły ogólne kompetencje językowe.
  3. Tworzenie improwizacji teatralnych doskonale wpłynęło na rozwój osobowości dziecka. Niektóre z nich stały się bardziej otwarte, pokonały lęk przed występem. Doskonaliły umiejętność swobodnego wypowiadania się.
  4. Poznając bajki swoich kolegów i innych rodziców chętnie sięgnęli po niektóre z nich odwiedzając bibliotekę szkolną.

Największą  niespodzianką  podczas realizacji projektu okazało się tworzenie improwizacji teatralnych na podstawie przeczytanych bajek.  Inwencja twórcza niektórych dzieci przerosła moje oczekiwania. Teatrzyk pacynkowy w wykonaniu pierwszoklasistów okazał się dużym sukcesem.

Mam nadzieję, że takie działanie przyczynią się to rozbudzenia zainteresowań czytelniczych u najmłodszych dzieci.