Nawigacja

O mnie Język polski IV Zajęcia logopedyczne Biblioteka Klub Szkół UNICEF Technika

Joanna Lawrenty

Biblioteka

 

 

Dzień Kropki

Dzień Kropki to obchodzone całym świecie święto kreatywności i odkrywania talentów. Na zajęciach czytelniczych przeprowadzonych w zerówce przedszkolaki poznały historię Vashti. Przygoda dziewczynki zainspirowała wszystkich do poszukiwania swoich mocnych stron.

Dzień Głośnego Czytania

Z okazji Dnia Głośnego Czytania w zerówce przeprowadzone zostały zajęcia czytelnicze w ramach ogólnopolskiego projekty „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.  Historia słonicy Bajeczki – tytułowej bohaterki czytanego na zajęciach opowiadania „O słonicy baletnicy” - uświadomiła wszystkim uczestnikom spotkania, że warto walczyć o swoje marzenia.

Kolorowy Potwór i emocje

Na zajęciach czytelniczych przedszkolaki gościły Kolorowego Potwora. Ten uroczy stworek pomógł dzieciom nazywać i rozróżniać emocje.

Pokonać strach

„Zmisiowani” miłośnicy literatury z oddziału przedszkolnego rozmawiali dziś o strachu. Inspiracją do dyskusji była historia smoka Osika, który trząsł się ze strachu tak bardzo, że sprowadził zagrożenie na całe królestwo. Lekiem na smocze lęki okazała się cierpliwość i wyrozumiałość królewny. Przedszkolaki wykonały obrazki przedstawiające różne strach i straszydła.

 

 

 

 

NASZ SUKCES!

 

Warsztaty organizowane w naszej bibliotece w ramach „Ogólnopolskiego czytania Jeżycjady” zostały nagrodzone przez organizatora akcji -  wydawnictwo Akapit Press! Jesteśmy jedną z 20 wyróżnianych bibliotek w całej Polsce.

Nagrody - dyplom i książkę z autografem Małgorzaty Musierowicz - można obejrzeć w bibliotece.

Warsztaty z „Mirabelką”

We czwartek 18 października uczniowie z klas V i VI brali udział w warsztatach czytelniczych „Polsko, życzę Ci…” inspirowanych powieścią „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza. Spotkanie było częścią ogólnopolskiego projektu „Niepodległa” organizowanego w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Na początku uczniowie obejrzeli krótki film z udziałem autora powieści. Cezary Harasimowicz opowiadał o wydarzeniach będących inspiracją do napisania książki „Mirabelka” – wzruszającej opowieści o losach Dorki i Chaima w ogarniętej wojną Warszawie.  Uczestnicy wykonali zadania, dzięki którym przypomnieli sobie wydarzenia z historii Polski  – rozbiory, odzyskanie niepodległości, wybuch II wojny światowej. Zadania pomogły dzieciom lepiej zrozumieć tło historyczne powieści. Następnie uczniowie wysłuchali fragmentów książki. Były one inspiracją do rozmowy o dramacie wojny i burzliwej historii naszego kraju. Dyskusja został podsumowana refleksją, że przyszłość nie może istnieć bez przeszłości i należy korzystać z doświadczeń poprzednich pokoleń.

Następnie uczestnicy spotkania złożyli symboliczne życzenia Polsce. Zapisali je na skrzydłach białych i czerwonych motyli.

Plakat znajduje się na tablicy przy bibliotece.

Zapraszam wszystkich do złożenia własnych życzeń naszej Ojczyźnie i zapisania ich na skrzydłach motyli.

 

 

Święto Misia w bibliotece

25 listopada świętujemy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczennice z klasy V przez cały tydzień na długich przerwach czytały przedszkolakom z Przedszkola Samorządowego  im. Jana Pawła II w Choroszczy - oddział w Złotorii opowiadania o przygodach najsłynniejszego książkowego misia – Kubusia Puchatka.

 

Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka

Od grudnia w naszej bibliotece realizowany jest program profilaktyczny „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”. Jego cele to: rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, zachęcanie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień, wyrabianie nawyku właściwego spędzania czasu wolnego, zachęcanie do poszukiwania i rozwijania swoich mocnych stron, wskazanie uczniom działań mających na celu poszanowanie zdrowia własnego i innych osób oraz ich godności osobistej, promowanie zdrowego stylu życia wśród społeczności szkolnej.

Projekt skonstruowany jest tak, by dać uczniom możliwość podejmowania różnorodnych aktywności – czytelniczych, plastycznych, teatralnych i wolontariackich.

Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu ze strony Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Choroszczy (sfinansowanie zakupu materiałów plastycznych i dekoracyjnych) oraz Rady Rodziców SP w Złotorii ( sfinansowanie zakupu książek do biblioteki).

 

O Józefie Piłsudskim i jego psie

Czwartoklasiści na lekcji bibliotecznej mieli okazję przyjrzeć się bliżej sylwetce Józefa Piłsudskiego. Tym razem nietypowo, bo o losach Marszałka opowiadał jego … pies. Wszystko to za sprawą książki „Mój pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego” autorstwa  Jana Ołdakowskiego. Na zajęciach uczniowie samodzielnie przeczytali wybrane fragmenty książki i przypomnieli sobie  wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Na koniec czwartoklasiści samodzielnie zaprojektowali okładkę do omawianej książki.

 

Andrzejkowe tradycje i zwyczaje

Uczniowie klas I-III mieli możliwość poznać dawne tradycje i zwyczaje związane z wigilią św. Andrzeja, czyli andrzejkami. Na koniec spotkania czytelniczego dzieci wzięły udział  w zabawach z chustą animacyjną.

 

Sondaż czytelniczy „Książkowe życzenia”

Zapraszam do wzięcia udziału w sondażu!

Na ozdobach choinkowych umieszczonych na tablicy przy bibliotece zapisz tytuły książek, które Twoim zdaniem powinny zostać zakupione do biblioteki. Sondaż trwa do połowy stycznia.

 

Książkowy kalendarz adwentowy

Adwent to okres oczekiwania na Boże Narodzenie. W bibliotece odliczamy czas do tych najpiękniejszych Świąt… książkami! Codziennie na przerwie po pierwszej lekcji uczennice z klasy V i VI czytają wybrane baśnie z różnych stron. Wszystkie tekst związane są z bożonarodzeniową tematyką.

 

Biblioteka świętuje Dzień Języka Ojczystego!

Od trzech lat w naszej szkole organizujemy Tydzień Języka Polskiego. W tym roku pierwszy raz do wspólnego świętowania przyłączyła się biblioteka. W poniedziałek (25.02) chętni uczniowie wzięli udział w „słodkim” wypożyczaniu i happeningu słownikowo-ortograficznym.

 

Klub „PoczytajMY” powraca!

Kolejny raz bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji CEO i organizujemy klub czytelniczy. Wszystkich, którzy chcą się do nas przyłączyć, zapraszam do biblioteki na spotkanie organizacyjne. Odbędzie się ono we środę (27.02) na przerwie po 6 lekcji.

Relacje z działań klubu będą umieszczane w zakładce „PoczytajMY”.

 

 

Ogólnopolskie czytanie Jeżycjady już za nami!

Czytanie Jeżycjady w naszej bibliotece odbywało się na przerwach w marcowe wtorki i środy. Chętni uczniowie mogli wysłuchać fragmentów powieści „Kwiat kalafiora” czytanych przez nauczyciela bibliotekarza. Uczniowie odwiedzający bibliotekę zapoznali się ze wszystkimi dostępnymi w szkole tytułami z serii dzięki gazetce i wystawce promującej akcję czytania Jeżycjady. Chętni uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych. Na zajęciach dzieci tworzyły portrety 3D bohaterów powieści M. Musierowicz inspirowane okładkami jej powieści. Prace można podziwiać w bibliotece.

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Złotorii-dyrektor Monika Prejzner
    Złotoria 159 A

    16-070 Choroszcz

    woj. podlaskie
  • +48 665956218

Galeria zdjęć