"Jeśli potrafisz czytać z pokorą, cierpliwością i chęcią uczenia się, nigdy się nie zawiedziesz. Nawet to, czego się nie rozumie, utkwi ci w jakimś zakamarku głowy i czeka, żeby kiedyś w przyszłości nabrać sensu i zmienić się w rzeczy piękne i pożyteczne."
Arturo Perez - Reverte
23.02.2019r.
Nela mała reporterka. Śladami Neli, podróż przez dżunglę, morza i oceany.
Nela zaczęła podróżować po świecie, gdy miała pięć lat. Jej książki to zaproszenie w niezapomnianą podróż. Autorka opowiada w nich o pięknych miejscach, które odwiedziła i fascynujących zwierzętach, które zobaczyła.
Ogień i krew. Część I George R. R. Martin
Nie mogło zabraknąć pozycji dla miłośników fantastyki. Poznajcie opowieść o dziejach dynastii Targaryenów, rodzinę smoczych lordów.
O rety! Przyroda Tomasz Samojlik
Tomasz Samojlik – to przyrodnik z wykształcenia i rysownik z wyboru. Jego książka składa się z 42 plansz rysunkowych, dzięki którym możecie poznać życie naszej rodzimej przyrody, jak zmienia się las, łąka, jezioro, góry i miasto od wiosny do zimy. Uwaga! Wciąga :)!
Motyl rysowany w myślach Agata Mańczyk
Bohaterów tej książki poznajemy w pierwszym dniu nauki prestiżowego liceum plastycznego. Znajdziecie tu szkolne historie, miłosne perypetie... Czy od zazdrosnej rywalizacji da się przejść do uczucia? Jak wiele może zdziałać siła przyjaźni?
Serafina i czarny płaszcz Robert Beatty
„Nasz charakter definiuje nie bitwy, które wygrywamy lub przegrywamy, ale w których ośmielamy się walczyć”
Serafina mieszka w pełnej przepychu rezydencji. Ale to nie jest zwykła dziewczyna. Czy to z powodu jej żółtych oczu i czterech palców u rąk i nóg ojciec ukrywa ją przed ludzkim wzrokiem?
„Noc jest jej królestwem. Ale kiedy z Biltmore co noc zaczynają znikać dzieci, dziewczyna musi wyjść z ukrycia. Złowieszczy mężczyzna w czarnym płaszczu przemierza korytarze i zaułki domu, a tylko ona jest na tyle zwinna i odważna, by ruszyć jego tropem. Czy znajdzie sojusznika w Braedenie Vanderbilcie, młodym mieszkańcu Biltmore?”
„– Nigdy nie wchodź do lasu. Działają tam ciemne moce, których nikt nie rozumie, nienaturalne siły, które mogą wyrządzić ci straszliwą krzywdę – przestrzegał ojciec Serafiny.”
Ale to właśnie w lesie Serafina będzie musiała nie tylko zmierzyć się z mężczyzną w czarnym płaszczu, ale i stawić czoła tajemnicy własnej tożsamości.
Czarownica piętro niżej Marcin Szczygielski
Powieść Szczygielskiego „Czarownica piętro niżej” w 2014 r. uhonorowana została nagrodą literacką Zielona Gąska, przyznawaną przez Fundację im. Ildefonsa Gałczyńskiego. Ale nie dlatego polecam Wam kolejną książkę tego autora, to co mnie zachęca do sięgania po jego powieści to: wyobraźnia, niesamowity zmysł dramaturgiczny i poczucie humoru.
„Zdradliwe Lilie? Gadający kot??? Wiewiórka, która chce być lisem?! Nie wierzycie!? To przeczytajcie. Jednym tchem!!!”
Polecam wszystkim tym poniżej i powyżej piętnastu lat :)
Smażone tablety, Miłość bez konserwantów Agnieszka Tyszka
Agnieszka Tyszka – z wykształcenia polonistka, z zamiłowania pisarka i ogrodniczka. Posiada nieobliczalną wyobraźnię. Ma specyficzne poczucie humoru, które sprawia, że jej książki rozśmieszają zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Dziś mam dla Was dwie propozycje tej autorki – pierwsza to historia Karoliny, której życie wywraca się do góry nogami, druga – to opowieść o Neli, która uważa, że nic jej się nie układa... Jeśli macie ochotę poznać ich historię, to zapraszam do szkolnej biblioteki.
Oddam brata w dobre ręce! Olga Płocińska
Malwina ma 8 lat i...... brata. Dwuletni Michał doprowadza ją do szału, zaskakując jednocześnie dowodami przywiązania i miłości. Dziewczynka pisząc pamiętnik, próbuje rozstrzygnąć w nim – czy oddać brata w dobre ręce, czy może jednak zatrzymać i spróbować go polubić.
Księżniczki i smoki Christina Bjork i Eva Eriksson
Oto siedem historii o siedmiu księżniczkach, które korzystają z Internetu, jeżdżą na hulajnogach, a w domkach dla lalek mają elektryczne odkurzacze. Są samodzielne i świetnie sobie radzą.
Żubr Pompik. Tropy na śniegu Tomasz Samojlik
Młodzi czytelnicy! Zajrzyjcie do książki, w której poznacie przygody Pompika – najmniejszego żubra w puszczy. Mieszka na żubrzej polanie z mamą Poradą i tatą Pomrukiem.
Dorastanie Libby Walden, Richard Jones
„Nikt nie zatrzyma – choćby chciał – wyścigu dorastania. A częścią każdej drogi są zakręty i wyzwania”
To propozycja dla najmłodszych czytelników naszej szkoły. „Przepiękne ilustracje Richarda Jonsa i poetycki tekst Libby Walden mogą pomóc najmłodszym zrozumieć, z jakimi wyzwaniami człowiek mierzy się na różnych etapach życia”.
Niedźwiedź polarny Jenni Desmond
„Pewnego razu mała dziewczynka zdjęła z półki książkę i zabrała się za czytanie...” - tak rozpoczyna się książka o bardzo pięknym zwierzęciu, niedźwiedziu polarnym zamieszkującym zimną część naszej planety – Arktykę.
To książka dla dzieci, które już poznały jak działa łańcuch pokarmowy i gdzie zamieszkują drapieżniki.
Wielka księga wartości Teresa Blanch, Anna Gasol
Czasami w życiu napotykamy trudne sytuacje, którym musimy stawić czoło i znaleźć ich rozwiązanie. W książce, którą chcę Wam polecić znajdziecie 16 opowieści, z których dowiecie się na czym polegają tolerancja, uprzejmość, solidarność, szczerość, uczciwość oraz empatia i jakie mają znaczenie w życiu każdego człowieka. Odkryjecie też, jak ważne jest akceptowanie siebie.
Rzeka czasu. Podróż przez historię świata Peter Goes
Przed Wami wielkoformatowy album o historii świata. Do oglądania i czytania, dla małych i dużych.
„Ta książka to niesamowita podróż w czasie – od Wielkiego Wybuchu aż do epoki smartfonów. Zobaczysz tu dinozaury i mamuty, wikingów i Azteków, sterowce i statki kosmiczne. Odwiedzisz starożytny Egipt i średniowieczną Europę, Dziki Zachód i Daleki Wschód. Spotkasz artystów, filozofów i wielkich przywódców. Poznasz wydarzenia, odkrycia i wynalazki, które zmieniły świat. I zobaczysz, jak wszystko to łączy się w wielką rzekę czasu: spektakularną opowieść o historii, która porwie każdego, bez względu na wiek.”
Niepokonani David Long, Kerry Hyndman
Niepokonani – tę książkę polecam starszej młodzieży naszej szkoły...znajdziecie w niej historie o ludziach, którzy musieli walczyć o swoje życie z bardzo różnych powodów i w bardzo różnych okolicznościach. Bohaterowie tych opowieści to ludzie tacy jak my, którzy po prostu mieli mniej szczęścia. Ale ich historie są bardzo inspirujące, bo dają nadzieję i uczą, żeby nigdy się nie poddawać. Osobiście, lubię książki, które pokazują, że ciekawe postaci zamieszkują nasz prawdziwy świat, a nie tylko ten w baśniach. Pomagają również dostrzegać bohatera w każdym człowieku.
22.11.2018r.
Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. Anna Dziewit-Meller
Dziś chcę przedstawić Wam nowe koleżanki i ich niesamowite historie. Bohaterki, które opisuje Anna Dziewit-Meller żyły naprawdę, to m.in.: dziesięciolatka na tronie, pierwsza kobieta chirurg, alpinistka, kobieta szpieg... Bohaterki i buntowniczki. Myślę, że się polubicie!
Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach.
W książce tej znajdziecie zbiór piętnastu opowiadań o tym, co w życiu ważne: przyjaźń, szacunek, sprawiedliwość, odwaga, wolność, ale też optymizm, życzliwość, pokojowe nastawienie do świata... Jedno opowiadanie - jedna wartość.
Gorzka czekolada przeznaczona jest dla dzieci w wieku 11-15 lat, znakomicie napisana i zilustrowana - jednocześnie śmieszy, wzrusza, skłania do refleksji... przede wszystkim prowokuje czytalnika do dyskusji.
Autorami opowiadań są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren.
Arka czasu Marcin Szczygielski
Cudowna! Mądra, prawdziwa, zabawna i w ogóle: WOW!
"Rafał ma prawie dziewięć lat. Mieszka w Dzielnicy. Nie chodzi do szkoły, bo w dzielnicy nie ma szkół dla dzieci w jego wieku. Wszyscy tu ciągle się wprowadzają lub wyprowadzają, więc Rafał nie ma żadnych przyjaciół. Dziadek, który się nim opiekuje, przez całe dni wędruje po Dzielnicy i gra na skrzypcach, aby zarobić na życie. Dlatego Rafał najczęściej siedzi sam w mieszkaniu. Ale nie jest samotny - ma książki i bibliotekę, która jest jedynym miejscem w Dzielnicy, do którego mu wolno chodzić samemu. Pewnego dnia pani z biblioteki wręcza mu powieść "Wehikuł czasu" Herberta George'a Wellsa. Ta lektura odmienia życie chłopca, stając się początkiem wielkiej, niebezpiecznej przygody..." - źródło opisu:http://latarnik.com.pl/pl/p/ARKA-CZASU...
Zosia z ulicy Kociej Agnieszka Tyszka
Poznajcie Zosię - bohaterkę humorystycznej serii, w której możemy śledzić przygody rezolutnej dziewczynki i jej zwariowanej rodziny.
28.02.2016r.
Opowieść o ptaku szczęścia Petera Fedor – Freybergha – to historia o pewnej krainie, w której mieszkał Ptak Szczęścia, a ludzie żyli w niej w zgodzie i dostatku. Jednak z czasem w serca ludzi zaczął wkradać się strach, że Ptak Szczęścia kiedyś ich opuści, a oni je stracą. Ale czy szczęście można uwięzić? Czym jest szczęście? Od czego zależy nasze szczęście? Kto jest odpowiedzialny za nasza szczęście? To tylko kilka pytań, które stawia ta krótka opowieść.
Naprawdę warto przeczytać Opowieść o ptaku szczęścia z przepięknymi, malarskimi obrazami fińskiej ilustratorki Veronici Leo. Książkę polecam wszystkim od 6 do 106 lat.
Opowieść o Ptaku Szczęścia
Autor: Peter Fedor-Freybergh
Ilustracje: Veronica Leo
Wydawnictwo Impuls, 2014
Co ty mówisz?! - magia słów czyli retoryka dla dzieci, Aneta Załazińska, Michał Rusinek
W jakim celu postanowiłam zaproponować Wam książkę Anety Załazińskiej i Michała Rusinka?
W odpowiedzi posłużę się wydawniczą recenzją zamieszczoną z tyłu na okładce książki:
„Jak to jest, że opowieści Jolki można słuchać godzinami? Dlaczego tylko Bartek potrafi z nauczycielami załatwić każdą sprawę? I co sprawia, że czasem nawet rodzice daję się do czegoś przekonać? To magia!
Ty też możesz nauczyć się, jak przekonać innych do swojej racji, jak pokonać stres przed występem, jak zabawić kogoś rozmową, a nie zagadać kogoś na śmierć. Taką magię znali już ludzie w starożytności (…)
Ta magia – to magia retoryki!
A ta książka – to Twój do niej klucz!”
Co ty mówisz?! - magia słów czyli retoryka dla dzieci
Autorzy: Aneta Załazińska, Michał Rusinek
Okładka i ilustracje: Joanna Rusinek
Wydawnictwo Literatura, 2014
Srebrny dzwoneczek Emilia Kiereś
Srebrny dzwoneczek to ciepła, ponadczasowa, ujmująca opowieść , która nauczy małych i dużych czytelników mierzyć się z wielkimi problemami.
Szukając w Internecie informacji o autorce dowiedziałam się, że jest córką Małgorzaty Musierowicz, której raczej przedstawiać nikomu nie trzeba ( dla przypomnienia dodam, że jest autorką książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorką, twórczynią cyklu powieściowego Jeżycjada ).
Dodatkowym atutem książki są ilustracje wykonane właśnie przez Małgorzatę Musierowicz.
Warto dodać, że Srebrny dzwoneczek to debiut pisarski Emilii Kiereś i że książka została wpisana na listę Białych Kruków
w 2011 r.
Srebrny dzwoneczek
Autor: Emilia Kiereś
Ilustracje: Małgorzata Musierowicz
Wydawnictwo AKAPIT PRESS Sp. z o.o., 2015
Rzeka Emilia Kiereś
Młody Kilian czeka na ojca jednego z najlepszych dowódców, który jeszcze nie wrócił z wojny, chociaż ostatnie oddziały dawno już powróciły. Kilian postanawia wyruszyć na poszukiwanie ojca, w tym celu zamierza dojść na Najwyższy Szczyt, ale to dopiero początek wyprawy młodego chłopca… Czy Kilian dokona właściwych wyborów? Czy zdoła ocalić swoje dobre imię? I czego dowie się na końcu drogi? I czy odnajdzie ojca?
Kolejna książka Emilii Kiereś to mądra opowieść rycerska. Autorka proponuje młodemu czytelnikowi pochylanie się nad ważnymi kwestiami, takim jak: dorastanie, przebaczanie i pamięć.
Rzeka
Autor: Emilia Kiereś
Okładka i ilustracje: Emilia Kiereś
Wydawnictwo AKAPIT PRESS Sp. z o.o., 2015
02.01.2016r.
Wspaniale jest czytać nowe, inspirujące książki. Dzielić się swoimi przemyśleniami. Każda opowiada inną historię: zabawną, fantastyczną itd. Dostępna literatura jest bardzo różnorodna. Warto poznać różne jej oblicza. Ale to Wy, młodzi czytelnicy możecie sami zadecydować, co Wam podoba się najbardziej.
W Nowym 2016 Roku życzę wielu przeczytanych książęk, które staną się dla Was inspiracją do spełniania Waszych najskrytszych marzeń