Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
W naszej szkole przez cały tydzień świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie klasa I-VII na lekcjach języka polskiego próbowali swych sił w ćwiczeniach dotyczących poprawności językowej, frazeologizmów. Były więc: rebusy, krzyżówki, zagadki ortograficzne, ukryte słowa, łamańce językowe, rymy, biegane dyktanda. Uczniowie klas starszych wykonali plakaty promujące nasz ojczysty język. Wszyscy spisali się znakomicie.
Dnia 12.02.2024r w naszej szkole odbyły się warsztaty szydełkowania, które poprowadziła Pani Margarita Święcka. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak prawidłowo trzymać szydełko, jak dobrać rozmiar szydełka do włóczki i dlaczego jest to takie ważne, jak również poznali podstawowe ściegi szydełkowe. W trakcie trwania warsztatów uczniowie mieli możliwość zakupu maskotek wykonanych przez Panią Święcką. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Na koniec uczniowie podziękowali za mile spędzony czas i zaprosili na kolejne spotkanie.
09.01.2024 odbył się „Konkurs piosenki angielskiej”.
Śpiewać każdy może. Chętne dzieci z klas 0-3 zaprezentowały piosenki o tematyce zimowej w języku angielskim. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom talentu i ambicji. To dodatkowa praca wymagająca wysiłku i odwagi. Dziękujemy za udany koncert.
Zapraszamy do kolejnej edycji za rok.
Jedną z bożonarodzeniowych tradycji jest wysyłanie kartek ze świątecznymi życzeniami. By zachęcić uczniów do jej podtrzymywania, nasza szkoła przystąpiła do akcji wymiany kartek z uczniami innej placówki. Piąto- i szóstoklasiści na lekcjach techniki wykonali piękne kartki, które zostały wysłane do ich rówieśników ze Szkoły Podstawowej w Srebrnej (gmina Szumowo). Sami również otrzymali od nich pocztówki ze świątecznymi życzeniami.
22 grudnia 2023 roku, w ostatni dzień przed zimową przerwą świąteczną w naszej szkole odbyły się Jasełka. Nie było to tradycyjne przedstawienie. Przewodnią myślą były wartości zawarte w wielu baśniach i bajkach, które uczą, że dobro zawsze zwycięża nad złem. Widzowie mogli przenieść się w świat lubianych i dobrze znanych wszystkim postaci za bajek. Przybyły one do lichej stajenki, aby oddać pokłon Dzieciątku. Jedni składali dary, a inni obietnice poprawy. Na scenie pojawili się: Jaś i Małgosia, Dziewczynka z zapałkami, Pinokio, Czerwony Kapturek, Kopciuszek i inni. Entuzjazm i żarliwość małych aktorów w połączeniu z naturalnym wdziękiem były głównymi atutami tego przedstawienia. Ciekawe stroje i rekwizyty, scenigrafia, śpiew kolęd i pastorałek wprowadziły publiczność w świąteczny nastrój. Aktorzy nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Pani Dyrektor i zaproszeni goście życzyli wszystkim zdrowych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku. Po przedstawieniu uczniowie z wychowawcami udali się na spotkania opłatkowe do swoich klas.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie pięknych strojów dla swoich pociech oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości.
DO SIEGO ROKU!
13 grudnia w naszej szkole zorganizowaliśmy Kiermasz Charytatywny w ramach kampanii społecznej "Pola Nadziei". Dochód pozyskany z tego przedsięwzięcia przeznaczyliśmy na potrzeby dzieci z chorobami nowotworowymi. Wolontariusze z naszej szkoły przygotowali świąteczne kartki i słodkie pierniczki.
Mogli wykazać się swoimi talentami, połączyć przyjemne z pożytecznym.
W działaniu tym jak zwykle wspierali nas rodzice i nauczyciele. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, otwarte serce i każdą złotówkę.
Świąteczne kiermasze charytatywne już na stałe wpisały się w tradycję naszej szkoły.
Pamiętajmy o tym, że pomagając innym człowiek staje się lepszy, bo może dać cząstkę siebie bardziej potrzebującym.
Czyniącym dobro - dziękujemy!!!
12 grudnia drugoklasiści i ich rodzice uczestniczyli w rodzinnych warsztatach bożonarodzeniowych. Spotkanie było doskonałą okazją, by poczuć klimat zbliżających się świąt i miło spędzić czas. Uczestnicy wykazali się kreatywnością - wykonali piękne ozdoby, które będą oryginalną dekoracją każdego domu.
Dzięki uprzejmości Pani Agnieszki Pogorzelskiej oraz Pani Ani Miastkowskiej dzieci z Przedszkola brały udział w Warsztatach Dekorowania Pierników. Była to wspaniała dawka wiedzy i ogromna masa słodkiej i pachnącej przyjemności jaką mogliśmy się delektować. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Dzisiaj spędziliśmy wyjątkowo miły dzień w szkole. Odwiedził nas Święty Mikołaj, rozdał wszystkim dzieciom prezenty, nikt nie dostał rózgi.
Obejrzeliśmy też wspólnie film o tematyce świątecznej pt. „Grinch”. Natalia S., Nikola Z. oraz dzielna pomocnica Natalia Dz. spisały się na medal, przygotowując i przeprowadzając atrakcyjne gry i zabawy, wśród swoich rówieśników. A na obiad zjedliśmy pizzę.
To był wartościowo spędzony czas, pełen radości, rodzinnej atmosfery, zacieśniania więzi.
Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Czy dżdżownice jedzą plastik? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzieli się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznali rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.
Przez zagadnienia związane ze skutkami zmian klimatycznych przeprowadził uczniów Tomek Michniewicz – jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. Uczniowie zdobywali wiedzę o klimacie oglądając film z jego udziałem, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.
Nasza szkoła otrzymała pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w akcji.
17 listopada 2023 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym dniu uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami włączyli się do akcji poprzez udział w egzaminie z tabliczki mnożenia przeprowadzonym przez Komisję Egzaminacyjną (w skład której wchodził nauczyciel matematyki oraz wybrana uczennica). Uczniowie losowali zadania sprawdzające ich znajomość tabliczki mnożenia. Bezbłędne rozwiązanie wszystkich zadań przynosiło zaszczytny tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” oraz słodką nagrodę dla każdego uczestnika.
Ponadto na lekcji matematyki nie zabrakło gier, łamigłówek i zagadek dotyczących tabliczki mnożenia.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia stanowią dowód, że nauka matematyki może być fascynująca i wciągająca.
Kubuś Puchatek, Kaczor Donald, Myszka Miki, prawda, że od razu robi się radośnie wspominając te postaci? Wszyscy w jakimś stopniu jesteśmy wychowani przez bajki. To one wskazują na walkę dobra ze złem, która zawsze kończy się zwycięstwem dobra. Podkreślają również wartości takie jak szczerość, uprzejmość, tolerancja, czy też odpowiedzialność. Nie można również zapomnieć jak bardzo bajki przyczyniają się do rozwoju wyobraźni oraz kreatywności. Szczególną uwagę bajkom warto poświęcić w listopadzie. Jest to nie tylko rocznica urodzin Walta Disney’a, ale również Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Zobaczcie jak celebrowaliśmy ten dzień.
Dnia 12 października 2023 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej.
Podziękowania wszystkim pracownikom szkoły złożyła również Pani Dyrektor Monika Prejzner.
Wiele ciepłych słów usłyszeli nauczyciele od zaproszonych gości Pana Roberta Wardzińskiego Burmistrza Choroszczy oraz Pana Ireneusza Jabłońskiego Radnego Choroszczy. Podczas spotkania wszyscy pracownicy szkoły przyjęli życzenia i podziękowania od uczniów oraz rodziców.
Aby upamiętnić ten dzień oraz wyrazić wdzięczność nauczycielom za ich codzienną pracę, trud, troskę i poświęcenie uczniowie zaprezentowali ciekawe i radosne przedstawienie.
W miłej i przyjaznej atmosferze upłynął ten szczególny dla uczniów i nauczycieli Dzień.
02.10. 2013r. uczniowie SP w Złotorii wybrali się na wycieczkę do Białowieży.
Podczas wycieczki zwiedzaliśmy: Pokazowy Zwierząt:- zapoznanie się z wystawą o Królu Puszczy,- zwiedza się spacerując wyznaczoną ścieżką, po obu stronach której rozmieszczone są wybiegi dla poszczególnych gatunków zwierząt: żubrów, koników tarpanów, wilków, dzików, jeleni, saren, oraz łosi. Poza tym można tu również zobaczyć przedstawicieli gatunku żubronia, Muzeum Przyrodniczo-Leśne - zwiedzanie wystawy, która przedstawia miejscowe gatunki roślin i zwierząt, Aleja Gwiazd Puszczy Białowieskiej - Park Wiedzy i Zabawy.
Było wesoło i edukacyjnie!