5 grudnia 2024r. dzieci z przedszkola, klasy 0 oraz klas 1-3 miały okazję uczestniczyć w warsztach sensorycznych. Warsztaty sensoryczne to doskonała okazja, aby maluchy mogły rozwijać swoje zmysły – dotyk, wzrok, słuch, smak i węch. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym uczą się poprzez doświadczanie, a zajęcia sensoryczne stymulują ich ciekawość oraz kreatywność. To była świetna zabawa.
27 listopada w naszej szkole odbył się Andrzejkowy Kiermasz Słodkości zorganizowany przez Szkolne Koło Wolontariatu. Wolontariusze pod nadzorem i czujnym okiem rodziców wypiekali babeczki, rogaliki, ciasta i ciasteczka. Pyszności te były chętnie kupowane przez całą społeczność szkolną. Zebrane środki w kwocie 810zł przekażemy na budowę hospicjum dla nieuleczalnie chorych dzieci. Dziękujemy Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom za wielkie serce i poświęcony czas. Po raz kolejny udowodniliście, że można na Was liczyć. Spisaliście się na medal!
15 listopada 2024 r. w naszej szkole obchodziliśmy XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. To niezwykłe święto matematyki, podczas którego uczniowie w radosny sposób przypomnieli sobie tabliczkę mnożenia, biorąc udział w różnorodnych grach i zabawach edukacyjnych. Wszyscy uczniowie mieli możliwość zdobycia odznaki eksperta tabliczki mnożenia, zdając krótki test ze znajomości tabliczki mnożenia. Wszyscy z zaangażowaniem wypełniali zadania i świetnie się bawili, ucząc się jednocześnie. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wywołały w uczniach wiele pozytywnych emocji i pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Edukacja matematyczna jest efektywniejsza, gdy jest połączona z zabawą, co sprawia, że matematyka staje się bardziej atrakcyjna i dostępna. Pamiętamy, że matematyka towarzyszy nam przez całe życie i jest częścią codziennych wyzwań.
W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Książkowego Misia, który był wyjątkową okazją do wspólnej zabawy, nauki i promocji czytelnictwa wśród dzieci.
Najmłodsi uczestnicy, czyli przedszkolaki z zerówki, przynieśli ze sobą swoje ulubione pluszowe misie. Spotkanie rozpoczęło się od czytania przez nauczycielkę zabawnych opowiadań o misiach, które wywołały wiele śmiechu. Następnie dzieci, wraz ze swoimi przytulankami, odtańczyły radosny taniec.
Uczniowie klasy III mieli okazję bliżej poznać postać kultowego Misia Uszatka. Nauczycielka przeczytała im wybrane opowiadania autorstwa Czesława Janczarskiego, dzięki czemu dzieci mogły odkryć ciepły i pełen przygód świat bohatera. Na zakończenie każdy uczeń wykonał kolorowankę przedstawiającą Misia Uszatka, co było doskonałą okazją do rozwijania kreatywności.
Dzień Książkowego Misia w naszej szkole przypomniał, jak ważne jest czytanie książek od najmłodszych lat. Wspólne słuchanie i zabawa z książkowymi bohaterami rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo i budują więź z literaturą. To wydarzenie z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników!
Dnia 25 listopada w naszej szkole odbyły się warsztaty z żywymi zwierzętami pod nazwą ,,Puchata Radość”. Odwiedziły nas: szynszyl, króliki oraz mała owieczka, jednak największą atrakcją była alpaka. To wspaniałe doświadczenie edukacyjne i terapeutyczne. Dzieci wchodzą w interakcję ze zwierzęciem poprzez ćwiczenia zaczerpnięte z alpakoterapii. Karmią marchewką i oczywiście przytulają się do miękkiej wełny. W trakcie tej fascynującej lekcji przyrody była również przestrzeń do zrobienia wyjątkowych zdjęć. Podczas tego spotkania dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o zwierzętach. Najmłodsi mogli dotknąć prawdziwej wełny, pogłaskać i policzyć króliki. Dowiedziały się również o tym, jak bardzo te stworzenia są delikatne i bezbronne oraz jak należy się o nie troszczyć. Na koniec warsztatów dzieci otrzymały obrazek z konturem alpaki i wełnę czesankową do stworzenia swojej własnej pamiątki.
14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Niestety ta choroba dotyka coraz szersze rzesze ludzi, w tym również dzieci. Z tego względu w klasie zerowej i oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia, podczas których dzieci zostały zapoznane z tą podstępną chorobą - jej symptomami oraz sposobami radzenia sobie z tym schorzeniem.
W dniu 12.11.2024 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości, który pozwolił zgromadzonym uczniom i nauczycielom nie tylko świętować ten wyjątkowy dzień, ale także przypomnieć sobie historię, która stoi za wolnością naszego kraju.
Na kilka dni przed obchodami szkoła zmieniła swój wygląd - korytarze ozdobiono biało- czerwonymi kotylionami, pojawiły się symbole narodowe oraz zdjęcia bohaterów walki o Polskę. Poszczególne klasy miały swój wkład w przygotowania: uczniowie wykonywali plakaty, recytowali wiersze, prowadzili panele dyskusyjne zaprezentowane na uroczystym apelu. W przygotowania do wydarzenia zaangażowani byli nauczyciele historii i języka polskiego. To oni przygotowali scenariusz apelu, pomagali uczniom w próbach.
Uroczystość zaczęła się o godzinie 9.00. Szkolny hol uroczyście udekorowany w narodowe barwy zapełnił się uczniami i nauczycielami. Po odśpiewaniu hymnu zaprezentowano scenariusz słowno- muzyczny, w którym znalazły się recytacje wierszy i pieśni patriotycznych oraz inscenizacja nawiązująca do współczesnego patriotyzmu młodzieży szkolnej. Uczniowie dzięki uczestnictwu w tego typu wydarzeniach mieli nie tylko okazję do wspólnego świętowania , ale też do zrozumienia trudnej historii Polski, mogli poczuć co niosą ze sobą takie wartości jak wolność oraz patriotyzm. Co ważne dzięki fotografiom i ich biografiom tych znanych i cenionych polskich patriotów mogli zapoznać się z ich ogromną pracą na rzecz wskrzeszenia naszego państwa.
Była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.
W Międzynarodowym Dniu Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci (wtorek, 19 listopada) w naszej szkole odbędzie się akcja „Zaświeć się na czerwono”. Polega na umieszczenia na swoim ubraniu czerwonego elementu, np. wstążeczki lub ubraniu się na czerwono, co będzie odczytywane jako symbol wyrażenia sprzeciwu wobec przemocy wśród najmłodszych. Kampania ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci, wsparcie dla osób reagujących na przemoc wobec dzieci, promocję uważnego rodzicielstwa, które zachęca do świadomego i empatycznego wychowania dzieci oraz propagowanie systemowych rozwiązań mających na celu ochronę dzieci przed krzywdzeniem.
Wydarzenie to organizowane jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka. Koordynatorem wydarzenia jest szkolny pedagog Małgorzata Czulewicz.
Bardzo serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję
„Szkoły Pełne Talentów” oraz wspierali naszą Szkołę.
Dzięki Państwu udało nam się zebrać 532 Talenciaki.
Za otrzymane talenciaki zakupiliśmy zestaw plastyczny.
Dziękujemy za udział w akcji!
Cotygodniowe zajęcia z eksperymentowania dla klasy 3 to wyjątkowy czas, w którym uczniowie mogą zanurzyć się w świat nauki poprzez praktyczne doświadczenia i zabawę.
To czas, kiedy nauka staje się przygodą, a wiedza praktyczna łączy się z zabawą, wprowadzając trzecioklasistów w niezwykły świat odkryć.
W ramach działalności Szkolnego Koła Wolontariatu 30 października 2024roku odbyło się spotkanie z Panią Natalią Sawicką koordynatorką Wolontariatu w Fundacji "Pomóż Im ". Natalia poprowadziła zajęcia edukacyjne w młodszych i starszych klasach. Opowiedziała o założeniach Fundacji, o jej najważniejszych celach oraz o różnorodnych formach prowadzonego przez nią wolontariatu. Nasza placówka już od ośmiu lat uczestniczy w kampanii społecznej "Pola Nadziei" a spotkanie z Panią Natalią otworzyło nas na nowe działania, które choć w małym stopniu przyczyniłyby się do pomocy ciężko i nieuleczalnie chorym dzieciom.
Pełni nowych pomysłów jesteśmy gotowi do działania i pomocy innym.
23 października młodzież ze Szkolnego Koła Wolontariatu po raz kolejny zasadziła cebulki żonkili na naszym szkolnym Polu Nadziei. Na wiosnę kwiaty pięknie zakwitną przed naszą szkołą przypominając o czynieniu dobra dla innych.
" Program „Bezpieczny Internet, Bez Hejtu©” jest inicjatywą mającą na celu walkę z hejtem w Internecie poprzez edukację uczniów, nauczycieli i rodziców. Skupiamy się na budowaniu świadomości, rozwijaniu empatii oraz promowaniu pozytywnych relacji online. Przekazujemy, że każdy uczestnik sieci ma wpływ na atmosferę wirtualnej przestrzeni i że odpowiedzialność za nią spoczywa na każdym z nas."
07 i 08 listopada 2024r. nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez trenera z Fundacji Cyfrowa Edukacja. 25 listopada odbędą się warsztaty rodzicom i nauczycielom. Serdecznie zapraszamy.
źródło: https://fce.org.pl/programy/bezpieczny-internet-bez-hejtu/ 08.11.2024r.
Dzień Postaci z Bajek w szkole był pełen radości i zabawy, a uczniowie czekali na niego z wielkim podekscytowaniem. Była to świetna okazja do przebrania się za swoją ulubioną postać z bajki – nie zabrakło księżniczek, rycerzy, zwierzątek i bohaterów z ulubionych opowieści. Było kolorowo i bajkowo, a szkoła zamieniła się w prawdziwe baśniowe krainy.
Jednym z głównych punktów programu było wspólne czytanie „Kubusia Puchatka”. Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego, Nicola, Maja i Natalia przeczytały fragmenty tej wspaniałej książki, a dzieci słuchały z wielką uwagą, śledząc losy Kubusia, Prosiaczka, Królika i innych przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Po zakończeniu lektury odbył się quiz, który sprawdził, jak uważnie dzieci słuchały i ile zapamiętały. Tego dnia nie zabrakło beztroskiego dziecięcego śmiechu, zwłaszcza podczas wspólnych tańców i zabawy.
Dzień Postaci z Bajek to czas, który przypomina dzieciom, jak ważna jest wyobraźnia, przyjaźń i czerpanie radości z małych rzeczy. Jak powiedział Kubuś Puchatek: „Jeśli kiedykolwiek nadejdzie dzień, w którym nie będziemy mogli być razem, trzymaj mnie w swoim sercu, a ja tam zostanę na zawsze.” Świętowanie tego dnia pomaga dzieciom zachować w sercach te magiczne chwile, które uczą ich miłości do książek, odkrywania nowych światów i dzielenia się przygodami z przyjaciółmi – i właśnie to jest najpiękniejszym darem, jaki bajki mogą im dać.
„Warto pomagać! Pomóż i Ty!”
Robi się coraz zimniej. Bezdomne psy potrzebują ciepła!
Zbieramy kocyki, kołderki oraz poduszki. Masz niepotrzebny kocyk lub kołderkę dziecięcą? Przynieś je do szkoły (świetlicy), trafią one do bezdomnych piesków.
Każdy mały gest ma znaczenie. Nie bądźmy obojętni na los biednych zwierząt. Akcja trwa od 4 listopada do 15 grudnia.
Akcję koordynuje p. Beata Stypułkowska.
W dniu 30 października 2024 roku w gminnej bibliotece w Choroszczy odbyło się spotkanie autorskie z Justyną Bednarek, popularną pisarką książek dla dzieci.
Justyna Bednarek, autorka wielu uznanych tytułów, takich jak „Kocia mama”, "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" czy „Bajka dla dzieci”, na początku swojego wystąpienia przybliżyła zebranym dzieciom i dorosłym nie tylko swoje książki, ale także proces twórczy. W sposób niezwykle przystępny i pełen entuzjazmu opowiadała o inspiracjach do pisania, co wzbudziło zainteresowanie wśród młodych słuchaczy. Dzieci z entuzjazmem zadawały pytania, co świadczyło o zafascynowaniu twórczością autorki.
Atmosfera spotkania była niezwykle przyjazna i radosna. Uczestnicy, zarówno dzieci, jak i dorośli, wykazywali dużą aktywność, co potwierdziło, że literatura ma moc łączenia pokoleń. Pani Bednarek podkreślała, jak ważne jest wspólne czytanie z dziećmi oraz jak literatura może rozwijać wyobraźnię i empatię. Na zakończenie spotkania miała miejsce sesja autografów, w której dzieci mogły nie tylko otrzymać zdobytą książkę z osobistą dedykacją, ale również zrobić zdjęcia z autorką. Ten moment był zwieńczeniem wspaniałej atmosfery i radości, która panowała podczas całego wydarzenia.
29 października 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klasy 1. W ceremonii wzięło udział 9 uczniów, którzy z dumą i wzruszeniem złożyli swoje pierwsze szkolne przyrzeczenie.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się P. Monika Prejzner- Dyrektor szkoły, Radna Gminy Choroszcz- P. Anna Wiszniewska, Przewodnicząca Rady Rodziców- P. Ewelina Ostrowska, rodzice pierwszoklasistów, oraz grono pedagogiczne.
Ceremonię otworzyła wychowawczyni klasy pierwszej, która przywitała wszystkich zgromadzonych i wygłosiła krótkie przemówienie na temat znaczenia ślubowania w życiu każdego ucznia. Następnie w części artystycznej dzieci pokazały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.
Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie ślubowania przez uczniów klasy 1. Dzieci złożyły przysięgę obiecując sumiennie wypełniać swoje obowiązki ucznia, szanować nauczycieli i kolegów oraz dbać o dobre imię szkoły.
Po ślubowaniu Pani Dyrektor symbolicznym ołówkiem pasowała dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej w Złotorii. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.
Uroczystość zakończyła się złożeniem podziękowań oraz poczęstunkiem, który przygotowali rodzice uczniów.
3 października ruszyła XV edycja kampanii społecznej "Pola Nadziei". Mieliśmy zaszczyt brać w niej udział. Inauguracja i jednocześnie podsumowanie poprzedniej edycji odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku. W gronie zaproszonych gości znaleźli się uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół, które prowadzą "Pola Nadziei" w lokalnych społecznościach województwa. Na wielkie brawa i uznanie zasługują wszyscy, którzy aktywnie działali podczas kwest, kiermaszy i akcji charytatywnych. Podczas inauguracji zostały przyznane statuetki z tytułami "Siewca Nadziei " oraz "Order Nadziei" dla najbardziej zaangażowanych placówek. Nasza szkoła otrzymała tytuł "Siewcy Nadziei ". Pani Natalia Sawicka przedstawiła harmonogram tegorocznej kampanii i zachęciła do organizacji w szkołach lekcji o wolontariacie, którą osobiście prowadzi. Pierwsze cebulki żonkili zostały tradycyjnie zasadzone przed Młodzieżowym Domem Kultury. Na koniec, po wspólnym pamiątkowym zdjęciu na uczestników czekał pyszny, jubileuszowy tort.
11 października 2024 roku, w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej, które zgromadziły całą społeczność szkolną – uczniów, nauczycieli, pracowników administracyjnych oraz zaproszonych gości, Pana Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego, Pana Jarosława Kałmuckiego Prezesa Oddziału ZNP Białystok(powiat).
Akademia szkolna została przygotowana przez uczniów klasy 4, pod okiem pani Magdaleny Bieleni oraz pani Karoliny Bandurskiej. Dzieci wystąpiły ze scenkami, które w zabawny sposób ukazywały codzienne życie szkoły.
Podczas występu uczniowie przypomnieli, że szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale przede wszystkim przestrzeń, w której każdy dzień to nowy rozdział w życiu a nauczyciele to nie tylko osoby przekazujące wiedzę, ale również przewodnicy i partnerzy w tej wielkiej edukacyjnej przygodzie. Podkreślono, że szkoła jest miejscem, w którym rozwijane są zarówno umiejętności, jak również, talenty i pasje a nauczyciele każdego dnia pracują na rzecz przyszłości uczniów. Podczas apelu zostały złożone życzenia podziękowanie dla nauczycieli i pracowników szkoły. W trakcie uroczystości nie zabrakło też słów wdzięczności skierowanych do Pani Dyrektor, która dba o to, by każdy uczeń czuł się w szkole dobrze i mógł realizować swoje ambicje.
W szczególny sposób wyróżniono nauczycieli, którzy przyczyniają się do tego, aby szkoła była miejscem pełnym możliwości oraz sprzyjała rozwojowi naukowemu oraz osobistemu uczniów. Podczas apelu wręczone zostały Nagrody Dyrektora dla nauczycieli za ich szczególne osiągnięcia i wkład w życie szkoły. Przyznano także nagrodę specjalną Burmistrza Choroszczy za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. To wyróżnienie jest wyrazem uznania dla pasji i zaangażowania, które przyczyniają się do sukcesów zarówno indywidualnych uczniów, jak i całej szkoły.
Z okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej nie mogło zabraknąć słów wdzięczności skierowanych do Rady Rodziców. To dzięki ich zaangażowaniu i wsparciu wiele inicjatyw szkolnych mogło zostać zrealizowanych. W imieniu całej społeczności szkolnej pragniemy serdecznie podziękować Radzie Rodziców za ich nieocenioną pomoc, współpracę i troskę o dobro uczniów i szkoły. Rada Rodziców odgrywa niezwykle istotną rolę w naszym szkolnym życiu, wspierając nas zarówno w organizacji wydarzeń, jak i w realizacji różnorodnych projektów edukacyjnych. Dzięki ich zaangażowaniu możemy tworzyć jeszcze lepsze warunki do nauki i rozwoju dla naszych uczniów. Dziękujemy za każdy pomysł, za poświęcony czas oraz za to, że zawsze możemy liczyć na Waszą pomoc. Wasza współpraca z nauczycielami i dyrekcją szkoły jest nieoceniona i stanowi fundament budowania pozytywnej atmosfery, sprzyjającej edukacji i rozwojowi młodych ludzi. Dzięki Wam szkoła staje się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym i pełnym możliwości. W imieniu uczniów, nauczycieli oraz dyrekcji, składamy serdeczne podziękowania za wszystko, co robicie na rzecz naszej szkoły.
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowa okazja do refleksji nad rolą szkoły i znaczeniem edukacji w życiu każdego człowieka. Całe wydarzenie przebiegło w atmosferze wzajemnego szacunku, życzliwości i radości, przypominając wszystkim zebranym, że szkoła to nie tylko obowiązki, ale także wielka wspólna przygoda, którą tworzymy razem.
Magdalena Bielenia