Kształtowanie świadomości ekologicznej jest jednym z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Dlatego dzieci z zerówki oraz klasy III przyłączyły się do realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Z ekologią na Ty”. W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy jego realizację od stworzenia plakatów „Jestem eko”! Było to pierwsze z dwunastu eko-wyzwań, które mali ekolodzy będą wykonywać przez cały rok szkolny.
W tym roku podobnie jak w latach poprzednich uczniowie Szkoły podstawowej w Złotorii uczcili pamięć poległych w obronie wolności naszej Ojczyzny.
W przededniu Święta Niepodległości uczniowie klasy VII wspólnie z nauczycielami udali się pod pomnik znajdujący się w Siekierkach. Pomnik poświęcony jest żołnierzowi poległemu w wojnie polsko – bolszewickiej 1920r. – kapralowi Mikołajowi Nikodemowi Mikołajczykowi z 2 batalionu Pułku Morskiego.
Uczniowie uprzątnęli otoczenie wokół pomnika. Wysłuchali krótkiej prelekcji nauczyciela historii dotyczącej tego miejsca, walk toczących się na tych terenach i sytuacji kraju w latach 1918 1920. Zapalili znicz. Chwilą ciszy uczcili pamięć poległych w obronie ojczyzny. Odmówili krótką modlitwę i zrobili pamiątkowe zdjęcie.
Wizyta pod pomnikiem była okazja do kultywowania pamięci o tych, którzy oddawali życie w obronie naszego kraju, do przypomnienia młodemu pokoleniu Polaków historii kraju, szczególnie tej dziejącej się w najbliższym otoczeniu, do budzenia szacunku wobec bohaterów tamtych lat.
Każdego roku nasi uczniowie pamiętają o tych, którzy polegli w obronie naszej Ojczyzny.
21 października 2021r. do społeczności szkolnej przyjęliśmy nowych uczniów. Gratulujemy wszystkim i życzymy wielu sukcesów na własnę miarę.
Zapraszamy do obejrzenia fragmentów uroczystości.
Serdecznie zapraszamy chętnych uczniów, rodziców i nauczycieli do wzięcia udziału w Akcji Charytatywnej. Zbieramy żywność długoterminową dla chorych, samotnych, starszych, niepełnosprawnych itp... Artykuły zostaną przekazane potrzebującym w formie paczki na święta Bożego Narodzenia.
CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska jest jednym z jej liderów - w 2020r. zajęliśmy pierwsze miejsce w rankingu!
Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.
Zagadnienie nauki programowania z roku na rok przybiera na sile ze względu na rosnące potrzeby rynku pracy i walory edukacyjne, takie jak rozwój umiejętności analitycznego i logicznego myślenia.
( źródło https://www.gov.pl/web/koduj/codeweek)
CodeWeek to:
6 października klasa V i VI pojechała do Białegostoku na pierwszą w tym roku wycieczkę szkolną.
Byliśmy w kinie na filmie WYPRAWA DO DŻUNGLII. Film ten to przygodowa opowieść o Lily -miłośniczce nauki, która pragnie odnaleźć legendarne drzewo o niezwykłych właściwościach leczniczych. W tym celu udaje się w podróż z Londynu do Amazonii.
Film był bardzo ciekawy!
Po seansie mieliśmy też przypadkowe spotkanie z Robertem Lewandowskim.😉
Dzień minął tak szybko!
Już czekamy na kolejną wycieczkę!
Nasza szkoła przystąpiła do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jej cel to przybliżanie wiedzy o Funduszach Europejskich. Projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych z pięciu województw Polski Wschodniej. Nasza placówka jest jedną z 500 szkół, które się do niego zakwalifikowały.
W tegorocznej „Lekcji o Funduszach Europejskich VI”, poświęconej rozwojowi lokalnemu, wzięli udział uczniowie klasy VII. Siódmoklasiści dowiedzieli się, dlaczego nasza gmina powinna rozwijać się w sposób zrównoważony oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Poznali możliwości zaangażowania mieszkańców w rozwój lokalny oraz źródła finansowania planowanych inwestycji. Omówiona została także rola Funduszy Europejskich w procesie rozwoju lokalnego.
Zajęcia rozpoczęły się częścią teoretyczną – uczniowie obejrzeli film animowany oraz zapoznali się z treścią broszur o Unii Europejskiej i Funduszach Europejskich. Największe emocje wzbudziła gra planszowa „PROJEKT: MIASTO!”, która pozwoliła wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę w praktyce.
Więcej informacji o projekcie na: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja.
W październiku nauczyciele klasy „0” oraz Punktu Przedszkolnego w Złotorii, przeprowadzili kolejną lekcję z cyklu – „Jak dbać o zdrowie”. Tym razem była to zabawa parateatralna – „Wywiad z p. Doktor”. Dzieci zapoznały się z zasadami pozwalającymi utrzymać nasze organizmy w zdrowiu i dobrej kondycji.
Kolejne zajęcia z tego zakresu będą przeprowadzone w miesiącu listopadzie. Miejmy nadzieję, że w ten sposób nasi uczniowie będą umieli dbać o własne zdrowie, a dzięki temu unikną wielu chorób zakaźnych i bakteryjnych.
Zapraszamy na bezpłatny webinar dla dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów, psychologów, rodziców i opiekunów „FOMO i problemowe używanie internetu” realizowany w ramach cyklu „Bezpieczni w sieci z OSE”.
Podczas spotkania dowiesz się:
✅ Czym jest FOMO i z czym się wiąże?
✅ Jak wpierać uczniów w zdrowym korzystaniu z technologii cyfrowych?
✅ Jak wprowadzać w środowisku szkolnym konstruktywne zmiany?
Webinar odbędzie się 11 października, w poniedziałek, o godz. 19:00 na Facebooku OSE. W wydarzeniu wezmą udział:
Skorzystaj z bezpłatnego generatora zdjęć do mLegitymacji
Rozpoczynający się rok szkolny wiąże się z wyrabianiem legitymacji przez uczniów. Jako, że szkoła przystąpiła do programu mLegitymacja, uczniowie szkoły mogą skorzystać z bezpłatnego narzędzia dostępnego w Internecie w celu przygotowania odpowiedniego zdjęcia do elektronicznego dokumentu legitymacyjnego.
Bezpłatny Generator Zdjęć pozwoli uzyskać taką fotografię, która spełni wszystkie kryteria zdjęć do mLegitymacji. Fotografię do mLegitymacji można samodzielnie wykonać w domu. Jedyne, czego potrzebujesz to smartfon. Załaduj zdjęcie ze swojej galerii lub wykonaj nowe, a Bezpłatny Generator Zdjęć zadba o to, by fotografia była dobrze wykadrowana i przycięta. Nie musisz martwić się o tło ‒ narzędzie automatycznie je usunie. Trzeba pamiętać, by przed wykonaniem zdjęcia zdjąć czapkę lub inne nakrycia głowy.
Fotografia do mLegitymacji musi spełniać kilka podstawowych kryteriów:
Obsługa Bezpłatnego Kreatora do zdjęć jest bardzo prosta i na pewno każdy sobie z nią poradzi. Jak skorzystać z Bezpłatnego Generatora do zdjęć?
Tak przygotowaną fotografię można wykorzystać do mLegitymacji, którą będziesz się identyfikował. Jak widzisz, cały proces przygotowania zdjęcia jest niezwykle łatwy i zajmuje nie więcej niż minutę!
Bezpłatny Kreator Zdjęć do mLegitymacji można znaleźć pod adresem:
9 września w Szkole Podstawowej w Złotorii gościliśmy przedstawicieli KRUS z Białegostoku. Pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeprowadzili wśród młodszych i starszych uczniów naszej szkoły pogadankę dotyczących bezpiecznych zachowań w obejściu i podczas prac rolniczych. Młodsze dzieci obejrzały film edukacyjny, który obrazował jak niebezpieczne może być nieodpowiedzialne zachowanie ludzi zajmujących się gospodarstwem rolnym. Uczniowie uczestniczyli w krótkim quizie wiedzy, który utrwalił zdobyte wiadomości. Następnie- gość specjalny Pan Prezes OSP w Złotorii – Ireneusz Jabłoński – zaprezentował uczniom, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym w wypadkach. Niezwykle atrakcyjne było dla młodzieży i dzieci oglądanie wozu strażackiego, jego wyposażenia, a także sprzętu jakim dysponują strażacy podczas akcji ratunkowych. Miejmy nadzieję, że takie akcje nauczą młodych ludzi większej odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo – zarówno swoje, jak i innych, a jeśli już dojdzie do wypadku, potrafią udzielić pierwszej pomocy.
Drodzy Rodzice i Uczniowie,
przedstawiamy organizację rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022
GODZ. 8:00 – Msza Św. w Kościele Parafialnym w Złotorii
GODZ. 9:00 – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 – po rozpoczęciu uczniowie spotykają się w klasach z wychowawcami.
Dzieci z Punktu Przedszkolnego, kl. 0 oraz uczniowie klasy pierwszej i klasy czwartej wchodzą na teren szkoły z jednym rodzicem z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego:
1 września nie ma zajęć dydaktycznych i opiekuńczo - wychowawczych.
W związku z obecną sytuacją pandemiczną zobowiązani jesteśmy do przestrzegania wytycznych MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od dnia 1 września 2021 r.
W związku z rozpoczęciem realizacji projektu pn.: „Narwiańska Akademia Wiedzy” współfinansowanego
z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020, Priorytet IX Rozwój Lokalny, Działanie 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie Kapitału społecznego, STOWARZYSZENIE GMIN GÓRNEJ NARWI JAKO BENEFICJENT PROJEKTU PRZEDSTAWIA
ZASADY REKRUTACJI I UCZESTNICTWA W RAMACH PRZEDMIOTOWEGO PROJEKTU:
REKRUTACJA UCZNIÓW – będzie prowadzona w terminie 01.09.2021 – 30.09.2021 roku
RERUTACJA NAUCZYCIELI – będzie prowadzona w terminie 01.09.2021 – 30.10.2021 roku
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O PROJEKCIE,
W TYM O REKRUTACJI ORAZ DOKUMENTY DO POBRANIA ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE:
25 czerwca 2021 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Złotorii zakończyli kolejny rok szkolny. Po trudnej i wyczerpującej nauce zdalnej nadszedł długo wyczekiwany czas radości i zasłużonego odpoczynku. Dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu wszyscy uczniowie otrzymali promocję do klas wyższych. Wielu z nich uzyskało bardzo wysokie wyniki w nauce.
Uroczystość odbyła się na placu przed szkołą, gdzie zebrała się cała społeczność szkolna, uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły i goście. Ceremonia rozpoczęła się od wprowadzenia flagi państwowej i odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”.
Pani Dyrektor szkoły, Monika Prejzner podsumowała rok szkolny, złożyła podziękowania nauczycielom, rodzicom i uczniom za wsparcie i wspólną pracę oraz życzyła wszystkim miłych, spokojnych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji. W swoim przemówieniu nie pominęła i podziękowała również władzom samorządowym – Panu Burmistrzowi – Robertowi Wardzińskiemu, radnym, pracownikom urzędu, Pani Sołtys, za zrozumienie potrzeb i specyfiki szkoły, za wiarę w marzenia o coraz lepszej szkole; Księdzu Proboszczowi za modlitwę, duchowe wsparcie i dobre słowo; strażakom OSP Złotoria za wsparcie w realizacji zadań, nieustającą pomoc i życzliwość, oraz wszystkim Przyjaciołom szkoły, którzy wspierali nasze pomysły i działania, za pomoc rzeczową, przyjaźń i pomocną dłoń.
W dalszej części Pani Dyrektor wraz z wychowawcami wręczyła uczniom klas 0-VII świadectwa z wyróżnieniem oraz listy gratulacyjne rodzicom. Szczególnie ważnym momentem było otrzymanie przez ósmoklasistów świadectw ukończenia szkoły podstawowej. Sześcioro absolwentów odebrało świadectwa z wyróżnieniem, nagrody książkowe za wzorowe zachowanie i bardzo dobre wyniki w nauce.
Jednym z ważnych punktów uroczystości zakończenia roku szkolnego w naszej szkole jest wręczenie statuetek „Super Uczeń” oraz „Super Absolwent”. W tym roku szkolnym 2020/2021 nagrodę „Super Uczeń” otrzymała Róża Sawicka, uczennica klasy VII, a statuetkę ”Super Absolwent” odebrała Katarzyna Łuksza, która uzyskała najwyższą średnią w historii szkoły.
W tak wyjątkowej chwili uczniowie klasy ósmej w krótkich słowach złożyli podziękowania Pani Dyrektor za opiekę, troskę i bezpieczeństwo, podziękowania skierowali również do wychowawców, nauczycieli, którzy pomagali im zdobywać wiedzę i rozbudzali ciekawość świata.
Po części oficjalnej, uczniowie udali się do sal lekcyjnych, tam odebrali świadectwa z rąk wychowawców.
Uczniom, nauczycielom i wszystkim pracownikom naszej szkoły życzymy, aby wakacje były radosne i pełne niezapomnianych wrażeń. Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci
i pełni energii do dalszej pracy i nauki. Do zobaczenia we wrześniu!
Jest wiele dni w roku, które dzieci lubią najbardziej. Niewątpliwie jednym z nich jest 1 czerwca. Jest to dzień szczególny w życiu dzieci na całym świecie.
Dzieci Szkoły Podstawowej w Złotorii z okazji swojego święta udały się na Magiczne Przedstawienie, które odbyło się w Białymstoku z udziałem największych gwiazd z grupy Champions of Illusion! To było show, jakiego jeszcze nie było! Od wielkich ucieczek z zamkniętych skrzyń, przez "latanie" w powietrzu i lewitację, sztuczki z gołębiami po iluzje karciane i mentalne. Dzieci było zachwycone.
Uczniowie klas starszych wraz z wychowawcami zorganizowali na terenie szkoły ognisko z kiełbaskami, gry i zabawy.
Po powrocie do szkoły czekała na dzieci wspaniała niespodzianka. Z okazji Dnia Dziecka odwiedzili nas goście – Prezes Zarządu Wodociągi Podlaskie – p. Marek Kuczyński, Wieceprezes Zarządu Wodociągi Podlaskie – p. Kamil Kulesza, p. Wiesław Dojlida oraz Komendant OSP Zlotoria - p. Ireneusz Jabłoński, którzy przygotowali społeczności naszej szkoły miłą niespodziankę. Szkole podarowano meble biurowe do naszych pracowni, dzieci zaś otrzymały cały ogrom słodkości. To wspaniałe, że są wśród nas ludzie wielkiego serca, którzy zauważają potrzeby drugiego człowieka, którzy wyciągają pomocną dłoń.
Przy okazji wizyty w Szkole Podstawowej w Złotorii Prezes Wodociągów Podlaskich wręczył panu Ireneuszowi Jabłońskiego sprzęt gaśniczy na potrzeby OPS Złotoria.
W tym wyjątkowym dniu pojawił się również element historii i patriotyzmu, jakże ważny dla społeczności Złotorii. Pan Wiesław Dojlida przekazał na ręce Pana Kamila Kuleszy odznakę 3 Dywizji Strzelców Karpackich, którą kilkanaście lat temu otrzymał za upamiętnienie ofiar II wojny światowej z rąk polskiego żołnierza, który walczył pod Tobrukiem i Monte Cassino. Pan Kamil Kulesza niejednokrotnie już pokazał ogromne przywiązanie do najwyższych wartości dla naszej Ojczyzny i treści wpisanej w odznakę tj. Wiara, Wytrwałość i Zwycięstwo. Każdy, kto szczyci się posiadaniem tej odznaki przekazywanej pokoleniowo, zobowiązany jest do wierności powyższemu hasłu i powinien być gotów, by walczyć za nasz kraj, w przyszłości, ma również uczyć młodsze pokolenia bezgranicznej miłości do Ojczyzny, pomnażając w ten sposób dorobek Dywizji i tworząc siłę Narodu i powagę Państwa Polskiego.
"Międzynarodowe Święto Pracy zostało ustanowione przez Drugą Międzynarodówkę w 1891 r. dla upamiętnienia wcześniejszego o pięć lat protestu robotników w Chicago, krwawo stłumionego przez policję. W II Rzeczpospolitej obchody 1 Maja, organizowane przez Polską Partię Socjalistyczną, stanowiły wyraz protestu przeciwko systemowi. Po wojnie zaś przeobraziły się w propagandowy rytuał, mający system legitymizować. W latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna Solidarność. Dziś 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
1 maja obchodzimy także katolickie święto Józefa Rzemieślnika. W tym dniu Kościół w sposób szczególny pragnie zwrócić uwagę na pracę ludzką, zarówno w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak i społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.
Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.
Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uchwalony 3 maja 1791 r. akt prawny powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska, zawierał wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto".
Symbole-Narodowe-Flaga-Polski.pdf
Symbole-Narodowe-Godlo-Polski.pdf
Symbole-Narodowe-Hymn-Polski.pdf
źródło- https://www.ore.edu.pl/2020/04/majowe-swieta-2/, 01.05.2021r.
Informujemy, iż sprawozdanie finansowe Szkoły Podstawowej w Złotorii za rok 2020 będzie umieszczone na
stronie www.choroszcz.pl
"Wiosna cieplejszy wieje wiatr
Wiosna znów nam ubyło lat
Wiosna, wiosna wkoło rozkwitły bzy
Śpiewa skowronek nad nami
Drzewa strzeliły pąkami
Wszystko kwitnie wkoło i ja i ty ".
Chyba we wszystkich budzą się ukryte pod grubym kożuchem pokłady energii i aż chce się jeszcze więcej ruszać i jeszcze intensywniej działać. W związku z tym, 21 marca ogłosiliśmy konkurs- W poszukiwaniu wiosny...
Oto zwycięzcy:
Kategoria kl. VII-VIII
I miejsce Martyna Nowicka KL. 8- 23,8 km
II miejsce Oliwia Pogorzelska KL. 7- 23,3 km
III miejsce Kacper Nowicki KL. 7- 15,34 km
Kategoria klas IV-VI
I miejsce Paweł Pogorzelski kl. 6- 25.11 km
II miejsce Nicola Zembko kl. 4- 13,49 km
III miejsce Bartosz Kalicki kl. 4 – 7,8 km
Kategoria klas I-III
I miejsce Dawid Roszkowski kl. 3
II miejsce Natalia Dzięgielewska kl. 2
III miejsce Zuzanna Marciszewska kl. 1
Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Złotorii.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają upominki.
Zapraszamy na film:
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Dzień Języka Ojczystego ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, że każdy język ma w sobie zakodowaną określoną wiedzę, kulturę. Obchody święta zwracają uwagę na zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.
W tym roku szkolnym pandemia sprawiła, że nie mogliśmy wspólnie obchodzić tego wyjątkowego święta. Z tej okazji starsi uczniowie naszej szkoły podczas zajęć on-line z języka polskiego rozwiązywali quizy, krzyżówki, rebusy, mogli obejrzeć krótkie, rysunkowe filmy o historii języka polskiego. Wykonali również plakaty promujące nasz język ojczysty.
Uczniowie klas 1-3 również obchodzili Dzień Języka Ojczystego. Najpierw poznali historię tego święta. Następnie dzieci rozwiązywały różnorodne zadania (wykreślanki, łamańce językowe, zagadki i rebusy), dzięki którym miały możliwość popisać się swoją polonistyczną wiedzą.
Pandemia sprawiła, że tegoroczne obchody Dnia Języka Ojczystego przebiegały inaczej. Mimo to najważniejsza idea tego święta – uświadomienie dzieciom, że język to element tożsamości narodowej – pozostała niezmienna.